Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala- Dacia sandero taxi
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala- Dacia sandero taxi

Buna ziua, pe tatal meu l-a lovit o domnisioara din vina ei si firma de asigurari i-a bagat masina ca dauna totala desi doar botul masinii si ceva laterale sunt avariate ,se poate face. A mai patit odata anul trecut din vina cuiva si asiguratorul i-a dat o suma foarte mica, a trebuit sa mai puna din buzunar sa o repare sa poata lucra la taxi cu ea. Cum se procedeaza in astfel de cazuri , deoarece pierde bani cu fiecare zi in care nu lucreaza si mai mult ca sigur si de data aceasta asiguratorul o sa il prosteasca si o sa ii ofere o suma mai mica cu care abia o sa isi repare masina plus ca o sa mai puna din buzunar...din nou.
Proprietarul bunului prejudiciat trebuie sa dovedeasca pierderile suferite pentru a putea solicita despagubiri.

tombstone a scris:

Buna ziua, pe tatal meu l-a lovit o domnisioara din vina ei si firma de asigurari i-a bagat masina ca dauna totala desi doar botul masinii si ceva laterale sunt avariate ,se poate face. A mai patit odata anul trecut din vina cuiva si asiguratorul i-a dat o suma foarte mica, a trebuit sa mai puna din buzunar sa o repare sa poata lucra la taxi cu ea. Cum se procedeaza in astfel de cazuri , deoarece pierde bani cu fiecare zi in care nu lucreaza si mai mult ca sigur si de data aceasta asiguratorul o sa il prosteasca si o sa ii ofere o suma mai mica cu care abia o sa isi repare masina plus ca o sa mai puna din buzunar...din nou.

Este posibil ca in conditiile in care dvs. declarati ca avariile produse autoturismului avariat sunt minore dauna sa fie incadrata in una totala. In afara de aceasta pretul pieselor achizitionate din magazinele de piese de schimb este mai mare decat valoarea piesei in momentul montarii pe autoturism. In unitatile service nu exista piese neavariate dar care sa prezinte uzura autoturismului, ci unele noi. Prin repararea autoturismului piesele uzate si avariate se inlocuiesc cu unele noi. Prin urmare, dupa reparatie uzura autoturrissmului scade, iar valoarea acestuia creste. [n asemenea conditii este normal ca persoana pagubita sa contribuie cu o parte din costul reparatiei autoturismului.
ing. Ioan Ciobanu