avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala- Dacia sandero taxi
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala- Dacia sandero taxi

Buna ziua, pe tatal meu l-a lovit o domnisioara din vina ei si firma de asigurari i-a bagat masina ca dauna totala desi doar botul masinii si ceva laterale sunt avariate ,se poate face. A mai patit odata anul trecut din vina cuiva si asiguratorul i-a dat o suma foarte mica, a trebuit sa mai puna din buzunar sa o repare sa poata lucra la taxi cu ea. Cum se procedeaza in astfel de cazuri , deoarece pierde bani cu fiecare zi in care nu lucreaza si mai mult ca sigur si de data aceasta asiguratorul o sa il prosteasca si o sa ii ofere o suma mai mica cu care abia o sa isi repare masina plus ca o sa mai puna din buzunar...din nou.
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 11:58, 14 Martie 2020
Proprietarul bunului prejudiciat trebuie sa dovedeasca pierderile suferite pentru a putea solicita despagubiri.

tombstone a scris:

Buna ziua, pe tatal meu l-a lovit o domnisioara din vina ei si firma de asigurari i-a bagat masina ca dauna totala desi doar botul masinii si ceva laterale sunt avariate ,se poate face. A mai patit odata anul trecut din vina cuiva si asiguratorul i-a dat o suma foarte mica, a trebuit sa mai puna din buzunar sa o repare sa poata lucra la taxi cu ea. Cum se procedeaza in astfel de cazuri , deoarece pierde bani cu fiecare zi in care nu lucreaza si mai mult ca sigur si de data aceasta asiguratorul o sa il prosteasca si o sa ii ofere o suma mai mica cu care abia o sa isi repare masina plus ca o sa mai puna din buzunar...din nou.

Este posibil ca in conditiile in care dvs. declarati ca avariile produse autoturismului avariat sunt minore dauna sa fie incadrata in una totala. In afara de aceasta pretul pieselor achizitionate din magazinele de piese de schimb este mai mare decat valoarea piesei in momentul montarii pe autoturism. In unitatile service nu exista piese neavariate dar care sa prezinte uzura autoturismului, ci unele noi. Prin repararea autoturismului piesele uzate si avariate se inlocuiesc cu unele noi. Prin urmare, dupa reparatie uzura autoturrissmului scade, iar valoarea acestuia creste. [n asemenea conditii este normal ca persoana pagubita sa contribuie cu o parte din costul reparatiei autoturismului.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

2000 de euro despăgubire pentru o mașină din 2017, avariată în proporție de 90%. ar trebui să acceptăm, sau ce altceva putem face? Elena ciurdar Elena ciurdar Am fost implicat într-un accident rutier vinovatul ne-a dat asigurarea lui cei de la asigurări ne-au oferit 2000 euro masina fiind avariată 90 la sută ... (vezi toată discuția)
Ce suma de bani primesc pe o masina cu dauna totala Gabriel1990 Gabriel1990 Buna ziua, In data de 31.07.2017 mama mea a suferit un accident auto, ea fiind nevatamata, dar masina in urma constatarii asiguratorului este considerata ... (vezi toată discuția)
Nu mă înțeleg cu privire la valoarea reparațiilor Bogdan1234567 Bogdan1234567 Bună ziua, Am fost acroșat de o mașină la 50 cm de trecerea de pietoni. Am fost cu capul în nori și am avut impresia că sunt pe trecere, dar nu am ... (vezi toată discuția)