Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... posibilitatea angajatorului de a obliga angajatul sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

posibilitatea angajatorului de a obliga angajatul sa lucreze o perioada determinata pentru recuperarea cheltuielilor de scolarizare

Buna ziua,
In prezent multe firme sunt reticente in a scolariza/forma profesional/califica angajatii intrucat dupa scolarizare/calificare angajatul poate pleca de la angajator fara a plati taxele de scolarizare. Intrebarea este ce poate face legal un angajator pentru a putea recupera cheltuielile de scolarizare. Ideea este nu sa introduca o clauza contractuala prin care angajatul sa se oblige la plata scolarizarii, ci aceea de a gasi o posibilitate prin care angajatul sa se oblige sa lucreze o anumita perioada daca firma ii plateste scolarizarea.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cu stima,
Sorin Grama
CodulMuncii
Art. 198
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
......
multumesc