Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua.
Ma aflu în situația în care CM al meu încetează în 31.03.2020,iar eu trebuie să nasc aproximativ în 19.04.2020. În cazul în care nu voi fi preluata de CAS, o sa pot beneficia de indemnizația de creștere și de concediu postnatal? Specific ca pana la data de 31.03.2020 am 13 luni lucrate consecutiv. O sa mai pot primi în continuare concediul de la medicul dd familie dacă eu nu mai prezint adeverință de la angajator?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Certificatele de concediu maternal le depuneti la Casa de sanatate si dumnealor le platesc, dupa incetarea contractului.
Dupa concediul maternal puteti depune, la primarie, actele pentru indemnizatia pentru Concediu Crestere Copil-CCC
Cu ce articol va incetează c.i.m.?
Cred ca art 56.1.i
Am fost angajata pe perioada determinata și mi s-a tot prelungit contractul în baza actelor adiționale, de aceea cred ca asta o sa fie articolul
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Cornel Vasile a scris:

Cu ce articol va incetează c.i.m.?

Anamaria16, utilizator
Sunt doua variante:
1. fie intrati in somaj.
Din somaj se poate intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Cererea pentru intrarea in CCC se va depune la AJOFM, iar actele la Primaria in raza careia domiciliati.

2. fie dupa incetarea c.i.m.,depuneti concediile medicale (postnatal) la Casa de Asigurari de Sanatate care le va plati,dupa care intrati in CCC.
Da, doar ca dacă o sa nasc doar în aprilie eu o sa fiu încă în prenatal, nu în postnatal, iar de la medicul de familie știu ca nu îmi eliberează concediul dacă nu duc adeverință de la locul de munca sau ceva cum ca sunt asigurata.

Cornel Vasile a scris:

Sunt doua variante:
1. fie intrati in somaj.
Din somaj se poate intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Cererea pentru intrarea in CCC se va depune la AJOFM, iar actele la Primaria in raza careia domiciliati.

2. fie dupa incetarea c.i.m.,depuneti concediile medicale (postnatal) la Casa de Asigurari de Sanatate care le va plati,dupa care intrati in CCC.