Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! În prezent sunt angajata cu CIM pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! În prezent sunt angajata cu CIM pe perioada determinata, ...

Bună ziua!
În prezent sunt angajata cu CIM pe perioada determinata, pana în 04.01.2023.
Recent am aflat ca sunt însărcinată, data nașteri find aproximativ 19.02.2023.
Cum procedez în cazul concediul pre-natal și post natal după data de încetare a CIM?
O sa pot beneficia de indemnizația de creștere copil pana la 1/2 ani în cazul acesta?
Beneficiați daca aveti 12 luni lucrate in ultimii 2 ani.
Buna ziua,
Contractul de munca o sa inceteze la data stabilita daca nu o sa fie prelungit ( amgajatorul nu este obligat sa-l prelungeasca).
Concediul prenatal il depuneti la angajator, cat aveti contractul activ si apoi la casa de sanatate cu care medicul de familie are contract. La fel si pe cel postnatal ( dupa nastere).

Art. 23, alin. 2 din OUG 158/2005
De aceleași drepturi beneficiază și femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat. Faptul că pierderea calității de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedește cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilații acestora, iar indemnizația se achită din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratului are încheiată convenție.

Pentru Concediul de crestere copil va adresati primariei de domiciliu unde o sa depuneti un dosar, va spun dumnealor de ce acte aveti nevoie sau la gasiti in OUG 111/2010.
C.i.m. încheiat pe perioada determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent in ce situatie va aflati la acea data.
Imediat dupa incetarea CIM aveți opțiunea de a va inregistra la Agentia de Somaj (chiar daca sunteti in CCC) pentru ca dupa terminarea CCC sa beneficiati de indemnizatie de somaj pana va gasiti un loc de munca.

Concediul medical prenata/ postnatal va fi plătit de AJOFM.
Cornel Vasile, Consilier juridic