avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua.
Ma aflu în situația în care CM al meu încetează în 31.03.2020,iar eu trebuie să nasc aproximativ în 19.04.2020. În cazul în care nu voi fi preluata de CAS, o sa pot beneficia de indemnizația de creștere și de concediu postnatal? Specific ca pana la data de 31.03.2020 am 13 luni lucrate consecutiv. O sa mai pot primi în continuare concediul de la medicul dd familie dacă eu nu mai prezint adeverință de la angajator?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:33, 20 Martie 2020
II duceti dovada de incetare a contractului de munca, daca chiar este necesar, care sa ateste ca aveti stagiul minim de contributie pentru a beneficia de aceste concedii
Nu doreste sa va elibereze acel concediu...va adresati Casei de sanatate.
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2020
Ionut.ion, utilizator
Cand va inceta c.i.m?

Bună ziua.
Ma aflu în situația în care CM al meu încetează în 31.03.2020,iar eu trebuie să nasc aproximativ în 19.04.2020. În cazul în care nu voi fi preluata de CAS, o sa pot beneficia de indemnizația de creștere și de concediu postnatal? Specific ca pana la data de 31.03.2020 am 13 luni lucrate consecutiv. O sa mai pot primi în continuare concediul de la medicul dd familie dacă eu nu mai prezint adeverință de la angajator?
Multumesc anticipat
Cornel Vasile a scris:

Cand va inceta c.i.m?

Calitatea de asigurat dureaza inca 3 luni de la data incetarii c.i.m.

In acest caz, vi se poate elibera concediu medical ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! În prezent sunt angajata cu cim pe perioada determinata, ... CosminaSirbu CosminaSirbu Bună ziua! În prezent sunt angajata cu CIM pe perioada determinata, pana în 04.01.2023. Recent am aflat ca sunt însărcinată, data nașteri find ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata ... cami_vox cami_vox Buna ziua. Sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata de 2 ani, pana in luna august 2024. Daca intre timp raman insarcinata, ce se intampla in ... (vezi toată discuția)
Sarcina și contract pe perioada determinata Nitoig Nitoig Bună seara! Mă aflu în următoarea situație sunt însărcinată în 22 săptămâni, urmând sa nasc la sfârșitul lunii decembrie. Sunt angajată cu ... (vezi toată discuția)