Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sponsorizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sponsorizare

cum inregistrez un contract de sponsorizare : se sponsorizeaza cu un calculator, achizitionat de societate in 2007 si inregistrat ca obiect de inventar deci 303 este cu sold zero?
care sunt inregistrarile ctb in cazul acesta?
Ma gandesc ca trebuie sa recunosti existenta obiectului de inventar 303=758x
Sponsorizarea cand obiectul contractului il constituie bunurile materiale de natura stocurilor

-descarcarea de gestiune pe baza contracttului de sponsorizare si a avizului

6582 = 30xx, 345x, 371x la costul de achizitie al stocurilor
valoarea este cea de achizitie? pe aceea o folosesc ?
ce se intampla cu tva dedus la momentul achizitiei?
1. Da .
2. Din punctul de vedere al taxei pe valoarea adaugata, conform dispozitiilor art. 128 alin. (8) lit. f) Cod fiscal, acordarea de bunuri in cadrul operatiunilor de sponsorizare nu constituie livrare de bunuri in situatia in care operatiunea se incadreaza in limita
impusa de lege.
Aceasta limita, conform dispozitiilor Normelor metodologice, o constituie o cota de 3 la mie din cifra de afaceri a societatii pe parcursul unui an calendaristic.Asadar calculati .
ContSters109653, utilizator
cu tva m-am lamurit acum inca o intrebare cum procedez la calculul impozitului pe profit?
daca am pierdere la sfarsitul anului atunci clar aceasta valoare este nedeductibila dar daca am profit si ma incadrez in limitele impuse ar trebui sa scad cand platesc impozitul valoarea sponsorizarii este bun rationamentul meu sau se procedeaza in alt fel?
Da , se scade extracontabil Treci mod calcul in Registru fiscal.