Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitatea obiectelor de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitatea obiectelor de inventar

Buna ziua,

La momentul achizitionarii ob. inventar fac c nota contabila: 303=401 cu tva aferent, si 603 = 303 in acelasi timp.
evidenta ob o am facuta pe fisa de inventar la sf. anului. Mai trebuie sa debitez ct.8035, in acest caz?
Dcaca am lista cu ob. de inventar?

Multumesc!
da
Debitez ct.8035 cu val. ob. inv. de fiecare data cand am o intrare de ob.inv asa: 8035 = 100 lei? concomitent cu 603 = 303?
Creditez ct.8035 cu val.ob. inv. scos din evidenta asa: 100 lei=8035?
Daca am cumparat pt firma un radio de 100 lei, fac notele: % = 401

603 = 303; 8035 = val.ob.?

Daca peste 1 an nu mai functioneaza radioul, fac nota val.ob. = 8035?
Eu de 3 ani am facut numai lista cu ob.inv. la inventarierea de sf. anului, nu am folosit ct.8035 nici la achizitie, nici la scoatere din uz.
E vreo problema?

Multumesc anticipat!

Utilizarea conturilor in afara bilantului nu este optionala. Le folositi atat in cursul anului, cand apar modificari cat si pentru a reflecta in contabilitate rezultatele inventarierii.