avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitatea obiectelor de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitatea obiectelor de inventar

Buna ziua,

La momentul achizitionarii ob. inventar fac c nota contabila: 303=401 cu tva aferent, si 603 = 303 in acelasi timp.
evidenta ob o am facuta pe fisa de inventar la sf. anului. Mai trebuie sa debitez ct.8035, in acest caz?
Dcaca am lista cu ob. de inventar?


Multumesc!
Cel mai recent răspuns: JolieCont , Contabil 20:08, 4 Martie 2010
da
Debitez ct.8035 cu val. ob. inv. de fiecare data cand am o intrare de ob.inv asa: 8035 = 100 lei? concomitent cu 603 = 303?
Creditez ct.8035 cu val.ob. inv. scos din evidenta asa: 100 lei=8035?
Daca am cumparat pt firma un radio de 100 lei, fac notele: % = 401
303
4426

603 = 303; 8035 = val.ob.?

Daca peste 1 an nu mai functioneaza radioul, fac nota val.ob. = 8035?
Eu de 3 ani am facut numai lista cu ob.inv. la inventarierea de sf. anului, nu am folosit ct.8035 nici la achizitie, nici la scoatere din uz.
E vreo problema?

Multumesc anticipat!

Utilizarea conturilor in afara bilantului nu este optionala. Le folositi atat in cursul anului, cand apar modificari cat si pentru a reflecta in contabilitate rezultatele inventarierii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect de inventar aroua_79 aroua_79 In luna iunie 2012 am achizitionat un aspirator, contat ca si obiect de inventar care a fost dat in folosinta in aceeasi luna. In luna ianuarie 2013, ... (vezi toată discuția)
Obiect de inventar katica katica SC a achizitionat diverse obiecte de inventar pe parcursul anilor 2007,2008 pt care nu s-a facut inregistrarea 603=303. Este gresit daca aceasta descarcare se ... (vezi toată discuția)
Inregistrare extrabilantiera in cont 8035 thesimonelu thesimonelu poate ma puteti ajuta in urmatoarea problema: am achizitionat stampila asociatiei, asociatie a parintilor, fara scop patrimonial, neplatitoare de TVA...la ... (vezi toată discuția)