Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apartament nou: bransare utilitati \"in nume propriu\"
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apartament nou: bransare utilitati "in nume propriu"

Buna seara, mai jos am citat un paragraf din contractul de vanzare-cumparare al unui apartament intr-un imobil nou (inca in faza de finisare).

1. Ce inseamna "bransare in nume propriu" in contextul dat?

Multumesc

"Cumparatorul se obliga in mod expres ca, in termen de 30 (treizeci) zile de la data la care va primi notificarea din partea societatii vanzatoare privind finalizarea procedurilor de bransare in nume propriu la retele de alimentare pentru utilitati publice si private, sa incheie contracte cu furnizorii respectivi."
Dezvoltatorul desfasoara demersurile necesare asigurarii furnizarii utilitatilor in sistem centralizat ,iar cumparatorul are obligatia sa incheie contracte individuale cu fiecare furnizor in parte,RAJA,enel,gaze,etc