Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19 / 2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19 / 2020

Bună ziua! "Copii până în vârstă de 12 ani" Întrebare: pot beneficia de zile libere părinții copiilor de 12 ani (inclusiv) ? Vă multumesc.
Da. În opinia mea, sintagma „panal la vârsta de 12 ani” va fi interpretată în sensul că și părinții care au copii de 12 ani urmează a beneficia de concediu. În acest snes vă rog să analizați și decretul privind situația de urgență.
Tudor Contas, utilizator
In opinia mea:
- se beneficiaza in situatia in care la data depunerii cererii , copilul nu a implinit varsta de 12 ani sau care in ziua depunerii au implinit aceasta varsta.

- pentru copii care la data depunerii cererii au varsta de peste 12 ani, parintii nu pot beneficia de asa ceva, in baza Legii 19/2020, ci a prevederilor interne ale angajatorului.
Legiuitorul a prevazut clar ca beneficiază de prevederile l 19/2020 părinți copiilor de pana la 12 ani deci după împlinirea vârstei respective nu se mai beneficiază de facilitatile prevăzute.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc!
ibolya1492, utilizator