avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19 / 2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19 / 2020

Bună ziua! "Copii până în vârstă de 12 ani" Întrebare: pot beneficia de zile libere părinții copiilor de 12 ani (inclusiv) ? Vă multumesc.
Cel mai recent răspuns: ibolya1492 , utilizator 10:52, 17 Martie 2020
Da. În opinia mea, sintagma „panal la vârsta de 12 ani” va fi interpretată în sensul că și părinții care au copii de 12 ani urmează a beneficia de concediu. În acest snes vă rog să analizați și decretul privind situația de urgență.
Ultima modificare: Luni, 16 Martie 2020
Tudor Contas, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In opinia mea:
- se beneficiaza in situatia in care la data depunerii cererii , copilul nu a implinit varsta de 12 ani sau care in ziua depunerii au implinit aceasta varsta.

- pentru copii care la data depunerii cererii au varsta de peste 12 ani, parintii nu pot beneficia de asa ceva, in baza Legii 19/2020, ci a prevederilor interne ale angajatorului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legiuitorul a prevazut clar ca beneficiază de prevederile l 19/2020 părinți copiilor de pana la 12 ani deci după împlinirea vârstei respective nu se mai beneficiază de facilitatile prevăzute.
Ultima modificare: Marți, 17 Martie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 17 Martie 2020
ibolya1492, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 19/2020 și decretul 195/2020 Florentina N Florentina N Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea speta si am nevoie de o opinie juridica obiectiva.... Conform celor inscrise la art. 1 alin. (2) din Legea 19/2020, ... (vezi toată discuția)
Buna!am o intrebare.daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie ... andreijoe andreijoe Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie 2020 ma incadreaza pentru a beneficia de 75% in plus la salar conform OUG 147/2020 ,cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, daca sotul lucreaza in sistemul energetic si sotia ... abraxaint abraxaint Buna ziua, daca sotul lucreaza in sistemul energetic si sotia in mediul privat, iar pe perioada starii de urgenta nu au beneficiat de zile libere platite ... (vezi toată discuția)