Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cod CAEN obligatoriu pentru asociație culturală?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cod CAEN obligatoriu pentru asociație culturală?

Bună ziua. Reprezint o asociație culturală non profit care dorește să organizeze un eveniment cultural, mai precis un concert, cu vânzare de bilete. Am înțeles că pentru aceasta ar trebui ca asociația să aibă un cod CAEN specific organizării de evenimente. Or, asociația nu este înregistrată la Reg. Com., dar are trecut, la capitolul „scop și obiective” din statut, printre altele, și organizarea de evenimente culturale.
Precizez că organizarea evenimentului implică și un parteneriat cu o societate specializată în vânzarea de bilete, și de aici o întreagă procedură de decontare și declarare a impozitului pe venitul rezultat din vânzarea acestor bilete.
Mulțumesc anticipat pentru un răspuns:
În condițiile descrise există temei legal pentru ca asociația să desfășoare evenimentul sus menționat?
BIU"
Bună ziua!As dori sa știu în cazul concedierii de către angajator ,fără preaviz și să te oblige sa_ti semnezi cererea de demisie ,ce se poate face?Că pur și simplu a zis că se încetează activitatea ,din motivul că nu sunt vânzări și nu are cu ce plăti salariul.Dar mă obligă să _mi dau eu demisia,in cazul asta ce pot face ,dacă eu vreau sa beneficiez de somaj?