Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art. 50 litera f) din Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art. 50 litera f) din Codul Muncii

Poate angajatorul (în cazul de față coafura/frizerie) suspenda C.I.M. în baza art. 50 lit.f), dar fără șomaj tehnic?????
Da, poate face asa ceva.

"... atata timp cat conducerea statutului a intervenit in cuantumul veniturilor realizate de catre o societate comerciala, prin decretarea starii de urgenta si instituirea de masuri exceptionale pentru prevenirea epidemiei cu visurul COVID-19, se poate considera ca exista o stare de forta majora constand intr-o actiune externa, imprevizibila si invincibila, cu posibilitate de a diminua puterea de plata a obligatiilor contractuale pe perioada in care acesta a fost afectat, cu atat mai mult cu cat situatia critica este recunoscuta la nivel mondial, fiind catalogata de OMS ca fiind pandemie..."
[ link extern ] /