Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19 / 2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19 / 2020

Buna ziua.Am si eu o nelamurire in legatura cu legea 19 /2020. Parintii beneficiaza in continuare de zile libere platite pe toata perioada închiderii temporare a școlilor chiar si in perioada in care ar trebui sa fie vacanta de Paste?
Anky1988, utilizator
Ce doriti sa stiti ? Dati mai multe detalii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu sunt o mamica cu un copil pana in 12 ani.Am depus cerere pt aceasta lege si acum stau acasa.Dar vroiam sa stiu in caz ca situatia se inrautateste si scolile raman inchise....pe perioada in care se supune ca ar trebui sa fie vacanta,zilele acelea de vacanta intra in aceasta lege sau sunt neplătite?
Cornel Vasile a scris:

Ce doriti sa stiti ? Dati mai multe detalii.

Pe durata vacantei , consider ca veti primi aceeasi indemnizatie de 75%, urmand a se reprograma zilele de CO.
Multumesc frumos pt raspuns!
Adica in ce sens se reprogrameaza zilele de CO?

Cornel Vasile a scris:

Pe durata vacantei , consider ca veti primi aceeasi indemnizatie de 75%, urmand a se reprograma zilele de CO.

Se vor efectua in alta perioada , daca nu se decide altfel.