Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 19/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 19/2020

Buna ziua,am o nelămurire, în ceea ce privește legea 19 /2020,privind acordarea de zile libere pt copii,aceasta lege se aplica până la urmă si pe perioada vacanței de vară?
Unii zic ca da ,alții zic ca nu....Va rog sa ma ajutati in aceasta privinta.
Multumesc
Legea `19/2020
art. 1
....
(1^1) Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, inclusiv pe perioada vacanțelor școlare, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ și a unităților de educație antepreșcolară, ca urmare a stării de urgență decretate în condițiile legii.