Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura de semnare a actelor asociatiei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura de semnare a actelor asociatiei de proprietari, pentru a fi feriti de Coronavirus

In contextul evenimentelor cauzate de Coronavirus, ar trebui gasita o metoda de semnare a actelor, intocmite de administrator, ce trebuiesc semnate si stampilate de catre cenzor si presedinte, in asa fel incat sa se evite contactul inclusiv manipularea documentelor. Exista propuneri ?
Faceti pe scanare si e-mail.
Dar, cineva tot atinge actele...
Dati confirmari pe sms.

Ar trebui sa se stabileasca un mini comandament de urgenta pe problemele voastre.
Nu va veti descurca singuri...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este problema delicata deoarece cenzorul detine obligatia sa verifice si sa vizeze pentru legalitate fiecare document al asociatiei de proprietari inclusiv listele lunare de intretinere,care trebuiesc obligatoriu sa fie semnate de catre administrator,presedinte ,cenzor
Am gasit o solutie adoptata de comitetul executiv, in sedinta online ! Descarc din programul de administrare cu care lucram (Homefile), in format PDF, toate documentele, (pe care dealtfel le printam si le dadeam la semnat), le trimit pe email cenzorului care le verifica si le semneaza cu semnatura digitala a PDF-ului. La fel si Presedintele. Apoi mi le trimite inapoi prin email, si eu printez listele si le afisez la avizier, iar restul documentelor le arhivez in dosar. Stampila s-a hotarat sa ramana la mine (administrator), pana trece criza.
Foarte bine si corect.
Sa ia exemplu si altii de la dvs.
Comunicarea electronica este vitala in acest moment.
Eu, ca cenzor extern, lucrez de exemplu cu o platforma care permite semnatura electronica a cenzorului si a presedintelui. Si fac asta de cativa ani !