Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somajul tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somajul tehnic

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca un angajat care este si pensionar pentru limita de varsta, poate fi trimis in somaj tehnic si deasemenea daca o persoana care ar putea intra in pensie anticipata partial poate fi trimisa in somaj tehnic sau trebuie sa-si depuna dosar pentru pensionare.
Va multumesc !
Da, un angajat care este si pensionar pentru limita de varsta, poate fi trimis in somaj tehnic .
Va multumesc mult si va rog daca se poate sa-mi raspundeti si la cealalta intrebare.
Pensia anticipata nu poate fi cumulata cu veniturile din salarii ... in acest caz, somajul tehnic iese din discutie.

Insa cred ca poate daca este PFA, I.I. ...
Intrebarea mea era, daca o persoana care lucreaza, dar indeplineste conditiile pentru pensionare anticipata, poate fi trimisa in somaj tehnic sau trebuie sa-si depuna dosar de pensionare anticipata
Poate fi trimis în șomaj tehnic!