avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura-lamurire??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura-lamurire??

Buna dimineata,
doresc sa ma lamureasca cineva ce se-ntampla in urmatoarele cazuri:
Caz 1: Persoana X comite 3 fapte penale diferite la date diferite,prima fapta 03.03.2006, a doua fapta 10.06.2006 si a treia 23.10.2006.
Incepe ancheta pentru fapta cu nr 2 din data de 10.06.2006, persoana este condamnata la N ani cu executare, moment in care se descopera si prima fapta, se judeca si primeste iar condamnare cu executare de M ani.
Ce se-ntampla in acest caz daca M>N, urmeaza sa ispaseasca numarul de ani primiti pentru fapta din 03.03.2006 sau la anii N se adauga M ani?

Caz 2:Fapta 3 (23.10.2006)este descoperita in timp ce persoana X este in libertate conditionata, incepe procesul, se judeca..etc.In cazul in care va fi gasit vinovat si condamnat la P ani,ce se-ntampla?

Multumesc si apreciez efortul dvstra de a ma lamuri!
Ultima modificare: Vineri, 11 Decembrie 2009
JParice, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 16:45, 11 Decembrie 2009
Daca se contopesc pedepsele, ce a fost executat se da la o parte si ramane de executat restul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

patru dosare penale - contopire pedepse, posibilitate eliberare conditionata maneageorge99 maneageorge99 Buna ziua !Am ispasit 2 ani dintr-o pedeapsa cu executare de 4 ani si m-am eliberat conditionat in iarna anului 1998. In anul 2000 am fost condamnat la 2 ani ... (vezi toată discuția)
Transformarea recidivei in concurs manuel.t manuel.t Bunaseara. Am si eu o mare nelamurire. O cunostinta mi-a povestit recent ca a savarsit 3 infractiuni: - Infractiunea 1. Furt calificat savarsit in ianuarie ... (vezi toată discuția)
Rezultatul contopirii executare mezgageza mezgageza daca instanta descopera ca am mai multe pedepse cu suspendare contopeste din oficiu? voi fi citat sau intr o zi aflu ca am o pedeapsa cu executare si au emis ... (vezi toată discuția)