Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura-lamurire??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura-lamurire??

Buna dimineata,
doresc sa ma lamureasca cineva ce se-ntampla in urmatoarele cazuri:
Caz 1: Persoana X comite 3 fapte penale diferite la date diferite,prima fapta 03.03.2006, a doua fapta 10.06.2006 si a treia 23.10.2006.
Incepe ancheta pentru fapta cu nr 2 din data de 10.06.2006, persoana este condamnata la N ani cu executare, moment in care se descopera si prima fapta, se judeca si primeste iar condamnare cu executare de M ani.
Ce se-ntampla in acest caz daca M>N, urmeaza sa ispaseasca numarul de ani primiti pentru fapta din 03.03.2006 sau la anii N se adauga M ani?

Caz 2:Fapta 3 (23.10.2006)este descoperita in timp ce persoana X este in libertate conditionata, incepe procesul, se judeca..etc.In cazul in care va fi gasit vinovat si condamnat la P ani,ce se-ntampla?

Multumesc si apreciez efortul dvstra de a ma lamuri!
JParice, utilizator
Daca se contopesc pedepsele, ce a fost executat se da la o parte si ramane de executat restul.