Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare de sex în acte
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare de sex în acte

Dacă o persoana isi doreste schimbarea sexului în acte,de la masculin la feminin sau invers,având documente de la psiholog si psihiatru ca se identifica din punct de vedere sexual altfel decât a fost declarat la nastere,isi poate modifica certificatul de nastere si alte acte confirm sexului dorit? E nevoie de decizia unui judecător sau se poate rezolva si la primărie? Mentionez ca persoana respectiva nu are posibilitatea de a face operatia de schimbare de sex ci doar tratamentul hormonal.
Serviciul Public Comunitar de Evidenţă a Persoanelor teritorial este obligat prin sentinta judecatoreasca definitiva la cererea partii interesate sa dispuna un nou Cod Numeric Personal si o noua identitate.

ynocentta a scris:

Serviciul Public Comunitar de Evidenţă a Persoanelor teritorial este obligat prin sentinta judecatoreasca definitiva la cererea partii interesate sa dispuna un nou Cod Numeric Personal si o noua identitate.
Sa inteleg ca fără hotărâre judecătorească nu se poate..
Nici pe cale civilă? Prin primărie?

DanCristian199, utilizator
Sentinta judecatoreasca definitiva este obligatorie. Dupa ce obtineti sentinta va prezentati la starea civila (preferabil de la locul nasterii pentru a merge mai repede) pentru a solicita schimbarea de nume, acordarea unui nou CNP, dupa care va prezentati la evidenta persoanelor de la locul de domiciliu in vederea obtinerii unui nou act de identitate.