Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REDUCEREA PROGRAMULUI DE LUCRU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REDUCEREA PROGRAMULUI DE LUCRU

Buna ziua! Va solicit daca se poate o clarificare. In conditiile actuale, societatea ar vrea sa ia hotararea de a trece la reducerea programului de lucru de la 5 zile la 4 zile incepand cu 01.04.2020. Daca prima sapatamana
este formata doar din 3 zile ale lunii aprilie se poate aplica reducerea unei zile. De asemenea se pot cumula zilele de reducere a programului intr-o singura sapatamana a lunii, aferent intregii luni??? Multumesc!
Art.52 alin.3 C.mun. se regaseste in lista de valori predefinite din REVISAL ca temei legal de suspedare a contractului.

In speta, trebuie raportata in REVISAL aceasta situatie.
Nu inteleg cum ar putea sa se dispuna suspendarea. Daca programul este redus de la 5 la 4 zile, inseamna ca salariatul munceste cele 4 zile, deci CIM este in executare si nu suspendat. Daca este suspendat, atunci nu munceste (nici 4 si nici 5 zile). Sau interpretarea este ca suspendarea intervine doar pentru a 5-a zi? Caz in care ce se intampla - de doua ori pe saptamana, ar trebui efectuate inregistrari in REVISAL - o data pentru suspendare si o data pentru incetarea suspendarii (inainte de cele 4 zile in care se lucreaza)? Mi se pare improprie o abordare de acest tip