Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Testarile domnului dr. Streinu Cercel si a doamnei ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Testarile domnului dr. Streinu Cercel si a doamnei primar Firea

Mie imi pare o masura foarte utila.
Voi ce parere aveti.

Gandesc bine pentru ca vin doctorii la scara blocului si nu merg oamenii la.spital.
Ar.fi fost curata nebunie sa se fi procedat altfel...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mie imi pare o masura foarte utila.
Voi ce parere aveti.

E utila unor personaje controversate, cum sunt cele doua care doresc acest test.
Se vor folosi teste rapide cu o mare imprecizie, iar metodologia de testare nu e prezentata nicaieri.
Doctorul Streinu Cercel si-a schimbat de multe ori declaratiile despre Covid-19 de-a lungul timpului. Iata ce declara la inceput:
[ link extern ]
In acelasi timp este subiectul a mai multor anchete:
[ link extern ] /
Dacă este să ne uităm la ceea ce au gandit medicii te doare capul.
Medici respectați...

[ link extern ]

Si pe mine m-au derutat medicii dar eu aveam dubii deosebit de serioase si nu pe medici ma bazăm...

Lăsând la o parte trecutul trebuie sa privim in viitor.
Testarile pe care vrea sa le faca dr. STREINU CERCEL sunt utile.Germania si Marea Britanie urmează aceeași linie doar ca la un nivel macro.

Testarile sunt utile pentru a se lamuri situația.
Problema este insa ca ar trebui testată toată lumea si nu sunt bani si nici teste.

Prin aceste testari se urmărește sa vada cine ă fost infectat si s-a vindecat si cati asimtomatici ar exista.

Cei vindecati nu ar mai avea un stres efectiv si ar fi apți de muncă.
Deși pacientul nr. 1 din Italia s-a reinfectat după vindecare, existând anterior si in China un pacient care s-a reinfectat, măsura testărilor ar fi deosebit de utila.

Chiar daca nu da rezultat de 100 % aceste testări arată în cota suficient de mare ceea ce ar interesa.
Dacă 80% din oameni ar rezulta ca sunt vindecati sau asimptomaticii tot ar conta decat sa nu sti nimic.

Unii oameni ar cunoaste exact situația si acest lucru ar fi foarte important.

Chestia cu vindecarile după infectare în cazul celor asimptomatici mie imi pare doar o teorie.Nu contest însă ca ar fi p9sibil asa ceva deoarece persoanele cu imunitate foarte mare pot avea rezistenta la virus sinsa dezvolte anticorpi suficienti.Nu stiu daca s-a stabilit științific acest lucru.Poate Germania si Marea Britanie sa aiba rezultate concludente pentru ca aceste state fac testări masive.
Dacă aveți informații în această privinta v-as ruga sa postati un link.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Informatii de genul celor dorite de dvs. apar zilnic, toate tarile bogate isi permit astfel de teste , nu numai Germania si Marea Britanie. Am vazut ieri la stirile de dimineata ProTV un scurt interviu cu o d-na doctor originara din Romania, ce lucreaza in Basel. Intre 30 si 50% sunt asimptomatici si pina la 80% au forme usoare.

Daca vreti un studiu mai vechi, cititi-l pe cel realizat in 21 februarie pe Diamond Princess:
[ link extern ]
Din 634 de infectati 320 au fost asimptomatici (a se vedea tabelul). Testele au fost cele clasice-PCR, 98% incredere.

Inseamna ca estimarile elvetienilor sunt corecte.

Nu stiu daca testul de la noi ar arata ceva diferit, asa ca, avind urgente mai mari, acest test nu e de o mare utilitate. Iar rezultate valide nu obtii cu teste rapide avind 70% nivel de incredere.
Având în vedere faptul că România doar atat isi permite nu vad ce altceva s-ar putea face in.acest moment.

România nu are cum să facă o testare în masă în acest moment.

La noi numărul celor care sunt asimptomaticii este mult mai redus decat in Elvetia.Ma refer la cei care au stat in tara.
Printre cei veniți de afara numărul trebuie sa fie foarte mare.Probabil de 80-90%.

Am văzut că tot apar infectati.De unde sunt aceia?
Din carantină sau din localități?

Exceptând medicii infectati care s-au contaminat total aiurea.
Medicii nici nu au fost instruiți si cei care nu lucrau la infecțioase erau victime sigure pentru ca nu stiau sa se protejeze sau/si nici nu aveau echipament de protecție.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat