Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna ziua,
In situatia in care am doua locuri de munca la angajatori diferiti ( un contract cu 8 h, respectiv 2 h), voi putea sa beneficiez de somaj tehnic la firma unde am contract cu 8 h si sa lucrez la celalat angajator 2 h, sau va trebui sa imi dau demisia la cel cu 2 h pentru a putea beneficia de somaj tehnic?

Va multumesc anticipat!

Toate cele bune!
In mod normal dupa cum prevede legea timpul maxim de munca zinic este de 8 h.
Da puteti lua somaj tehnic de la angajatorul care si-a suspendat activitatea.
Somajul tehnic poate fi cumulat cu veniturile din salarii.
Am înțeles ca nu se mai poate începând cu data de 27.03.2020.....
Cine v-a spus ca nu se mai poate si in ce baza legala ?
Conform ultimelor declarații date astazi de Ministerul Muncii, care fac referire la modificarea OUG 30/2020: “Salariații care au încheiate mai multe contracte individuale de muncă din care cel puțin un contract cu normă întreagă este activ pe perioada instituirii stării de urgență nu beneficiază de indemnizație”. Nu știu dacă am înțeles bine..