Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere parinti L19 - de pe 17 sau de pe 21?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere parinti L19 - de pe 17 sau de pe 21?

Zilele libere pentru parinti, l19/2020 se iau in calcul de pe 17 sau de pe 21 martie?
Noi am dat de pe 17 dar in HG ulterior se intelege ca de pe 21, cum e correct?
Multumesc
De pe 17.03.... Legea a intrat in vigoare pe data de 17.03.2020.
Sunt de accord cu d-voastra dar cititi ce spun cei de la ITM Timis:

Q: De când se poate solicita acordarea de zile libere pentru supravegherea copiilor având în vedere faptul că angajatorii invocă lipsa normelor de aplicare a Legii nr.19/2020?
A: Legea se aplică începând cu data de 21 martie 2020, respectiv data publicării Hotărârii de Guvern nr. 217/2020 în Monitorul Oficial, hotărâre care stabilește efectiv numărul de zile libere, modul efectiv de aplicare a legii și modalitatea prin care angajatorii pot deconta sumele de bani.

Daca am trimis angajatii in liber de pe 17 in baza L19, cum putem contesta in cazul in care au venit cu acesta afirmatie?

Cornel Vasile a scris:

De pe 17.03.... Legea a intrat in vigoare pe data de 17.03.2020.

Este opinia lor ... va redau mai jos doua acte normative , de rang superior, care contrazic se spun cei de la ITM:

Constitutia Romaniei
Art. 78 – Intrarea în vigoare a legii
Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

Legea 24./2020 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative
Art.12 12
(1) Legile și ordonanțele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, și expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

In speta, Legea 19/2020 a intrat in vigoare de la 17 martie 2020 (la 3 zile de la data publicarii ei in Monitorul Oficial)