avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... legea 19/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

legea 19/2020

Buna ziua,
As dori sa stiu care este prima zi platita pentru parinti, pe durata suspendarii cursurilor in unitatile de invatamant, cf legii 19/2020.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:47, 14 Aprilie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Normal, de la data intrarii in vigoare a Legii, daca s-a depus o astfel de solicitarea cu acea data ...
La fel am gandit si eu, dar agentia de somaj Brasov ne-a informat ca data de la care intra in vigoare Lg 19/2020 este 21 .03.2020, (data cand au fost publicate normele), fapt ce ma intriga si pe mine dat fiind faptul ca nu am mai auzit ca normele sa fie mai presus de lege ca si moment al aplicarii.
Pe acest considerent am facut pontajul si salariile cu data de la care intra in vigoare Legea 19/2020, respectiv din 17.03.
Multumesc pentru raspuns !
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 24/2000
art.12
(1) Legile și ordonanțele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, și expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.
....

Constitutia Romaniei
art.78
Legea se publică în Monitorul Oficial al României și intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

Doua texte de lege in care nu se mentioneaza ca Legea se aplica de la data publicarii Nomelor de aplicare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere parinti l19 - de pe 17 sau de pe 21? Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Zilele libere pentru parinti, l19/2020 se iau in calcul de pe 17 sau de pe 21 martie? Noi am dat de pe 17 dar in HG ulterior se intelege ca de pe 21, cum e ... (vezi toată discuția)
Tehnica legislativa. la ce data intra in vigoare o lege republicata? ContSters61634 ContSters61634 Salut, Am o mică nedumerire, republicarea unei legi la ce data intră în vigoare la data republicării sau tot la 3 zile? Poate pare banal dar am o ... (vezi toată discuția)
Legea 63/2011- data intrarii in vigoare mihteo mihteo Care este data de intrare in vigoare a legii 63/2011 publicata in 10 mai 2011? Data de 13 mai sau 14 mai 2011? (vezi toată discuția)