Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... legea 19/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

legea 19/2020

Buna ziua,
As dori sa stiu care este prima zi platita pentru parinti, pe durata suspendarii cursurilor in unitatile de invatamant, cf legii 19/2020.
Normal, de la data intrarii in vigoare a Legii, daca s-a depus o astfel de solicitarea cu acea data ...
La fel am gandit si eu, dar agentia de somaj Brasov ne-a informat ca data de la care intra in vigoare Lg 19/2020 este 21 .03.2020, (data cand au fost publicate normele), fapt ce ma intriga si pe mine dat fiind faptul ca nu am mai auzit ca normele sa fie mai presus de lege ca si moment al aplicarii.
Pe acest considerent am facut pontajul si salariile cu data de la care intra in vigoare Legea 19/2020, respectiv din 17.03.
Multumesc pentru raspuns !
Legea 24/2000
art.12
(1) Legile și ordonanțele emise de Guvern în baza unei legi speciale de abilitare intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor. Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, și expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.
....

Constitutia Romaniei
art.78
Legea se publică în Monitorul Oficial al României și intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

Doua texte de lege in care nu se mentioneaza ca Legea se aplica de la data publicarii Nomelor de aplicare .