Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj Tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj Tehnic

Administratorul unei societati comerciale (SRL) este unicul salariat al acestei societati. Activitatea este transport-persoane (uber-taxi). Poate beneficia de somaj tehnic?(mentionez ca incepand cu starea de urgenta nu a mai avut activitate)....
Buna ziua,

Da, poate beneficia de somaj tehnic. Avand in vedere noua OUG 32/2020 care a modificat OUG 30/2020, somajul tehnic se poate acorda pentru toate intreprinderile care ca urmare a pandemiei covid-19 au inregistrat o scadere cu 25% a cifrei de afaceri fata de luniile anterioare. Plata indemnizatiei se acorda in baza unei declaratii pe proprie raspundere cu privire la acest aspect, nemaifiind necesar certificatul de situatie de urgenta. Plata sumei urmand a se face in termen de 15 zile de la depunerea dosarului de somaj tehnic.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Stimate domn,

Administratorul societatii (unic salariat ) poate beneficia de somajul tehnic, daca a fost inregistrata o diminuare a cifrei de afaceri, cu un procent de 25 %, fata de lunile precedente.

Nu este necesar certificatul de urgenta.

Plata indemnizatiei este efectuata doar in baza declaratiei pe proprie raspundere.

Efectuarea platii este realizata in termen de 15 zile, de la data depunerii cererii de acordare a somajului tehnic.

Va multumesc mult pentru raspunsuri, dar daca are de incasat dividente mai poate benefia? (are sold in ct.5311 - casa , aprox.12.000 lei -mentionez ca in luna martie are incasari cu 75% mai mici decat ianuarie si februarie)
Silvia Dumitru, utilizator