Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pornografie ? Pedofilie ? DA sau ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pornografie ? Pedofilie ? DA sau NU ?????

AM descoperit recent o stire care sa recunosc ma pune pe ganduri !
'' UN cuplu de americani au fost arestati pentru ca si- au
filmat / fotografiat copii ( 3 fetite nu mai mari de 3 -4 ani )
in timp ce le faceau baie !!!!!!!!!

AU si romanii obiceiul sa isi filmeze / fotografieze copii
in casa ; in curte ; la mare + > dezbracati !!!!

Asemenea materiale se pot incadra in '' categoria ''
MATERIAL PORNOGRAFIC CU MINORI ?????

Se discuta problema Romaniei care se pare ca devine
incet ; incet RAIUL PEDoFILILOR vest - europeni :
care nu mai '' bat '' drumul pana in Thailanda pentru turism
sexual + > gasind in Romania la o '' aruncatura de bat ''
'' material '' pentru placerile lor perverse !!!!

Se pare ca Noul Cod Penal le '' faciliteaza '' munca prin
scaderea pedepselor pentru activitati sexuale cu minori
( relatii sexuale ; productia / vanzarea de materiale pornografice
cu minori in special prin Internet ) !!!

Mai nou copii / adolescentii din Romania au ajuns chiar sa caute
'' aventuri '' cu straini in special prin Internet
care le ofera bani / cadouri in schimbul unor fotografii / filme
facute chiar de ei ( acasa ; la scoala sau in alte locuri )
materiale in care apar NUD > simuland sau chiar intetinad
RELATII sexuale de tot felul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Toata treba este sa nu isi publice fotografiile sau filmarile cu minorii dezbracati.
Pot avea in probleme in caz de publicare.Adica sa le fie daramata usa de organele de stat...
De principiu, simpla filmare sau fotografiere nu constituie infractiune.

O.K DACA '' materialele '' raman '' private '' > in familie
nu este nimic ilegal asta am inteles !
DAR de restul comentariului ce parere aveti ?

Am inteles ca ar avea de gand in Noul Cod Penal sa scada
varsta de incriminare a relatiilor cu minori la 13 ANI !!!!!!!!!

ARE oare un minor la 13 ani suficient discernamant sa
decida daca poate avea relatii sexuale cu o persoana mai
mare ca varsta > ? Asta in cazul in care este vorba de o
relatie consimtita de ambele parti si nu de santaj , constrangere
sau VIOL > ! ??

ESTE clara treaba ca in Romania dupa 1990 copii / adolescentii
au inceput sa aiba acces din ce in ce mai mult la informatii legate de sex si viata sexuala , revistele , TV > SI Internetul le ofera
informatii pe care familia din lipsa de timp > educatie > interes
nu le mai ofera !!!!!

Nu ne mai MIRA cand vedem la stiri copii care la 10 -11 ani
isi incep viata sexuala sau devin >>>> PARINTI !!!!

Filmarile minorilor de catre parinti in contextul aratat de dvs.
A nu se intelege ca filmarile minorilor dezbracati de catre straini sunt in regula.