avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Are dreptul angajatorul sa imi inchida contractul de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Are dreptul angajatorul sa imi inchida contractul de munca in peroada de pandemie?

Are dreptul angajatorul sa ma de a afara si sa imi incheeie contractul acum in situata de urgenta? Pt ca asta a facut! Am contractul din 02.01.2020,si a spus ca sunt in.perioada de proba si are drepul.
Cel mai recent răspuns: gabrielle_24 , utilizator 11:20, 6 Aprilie 2020
Din păcate are dreptul, fiind în perioada de probă, dacă contractul de muncă este încheiat pe durată nedeterminată și are prevăzută clauza ”durată de probă 3 luni”, altfel e ilegal!
Scuze ca ma bag peste intrebare.
Daca am contract pe perioada nedeterminată ma poate da afara? De 2 ori mi-a venit cu aceasta idee pe motiv ca nu mai poate sa susțină toate salariile ( desi suntem 60 de angajati si sunt singura careia i s-a spus asa ceva). Mentionez ca beneficiez si de stimulent de inserție in prezent ( am revenit la munca in luna februarie). Si imi tot spun ca nu au nevoie de mine, ca au angajat pe altcineva in locul meu ...
Mulțumesc!
Nu va poate concedia pe durata platii stimulentului de insertie .
Dumneavoastră aveți o altă situație, deci este ilegală o concediere dispusă de angajator.

gabrielle_24 a scris:

Scuze ca ma bag peste intrebare.
Daca am contract pe perioada nedeterminată ma poate da afara? De 2 ori mi-a venit cu aceasta idee pe motiv ca nu mai poate sa susțină toate salariile ( desi suntem 60 de angajati si sunt singura careia i s-a spus asa ceva). Mentionez ca beneficiez si de stimulent de inserție in prezent ( am revenit la munca in luna februarie). Si imi tot spun ca nu au nevoie de mine, ca au angajat pe altcineva in locul meu ...
Mulțumesc!

Stimata doamna,

Cata vreme obtineti stimulentul de insertie, nu puteti fi concediata.

Alte discuții în legătură

Clarificari legea 19/2020, stimulent de insertie si concediere gabrielle_24 gabrielle_24 Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: in prezent sunt in somaj tehnic pana pe 14 mai, pe 15 mai ar trebui sa revin la serviciu. As dori sa imi reiau ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cand colegii sunt in somaj tehnic gabrielle_24 gabrielle_24 Buna ziua, In prezent ma aflu in zilele libere platite pt scoala inchisa pana pe data 6 aprilie, deoarece in timpul vacantei nu este valabilă legea ... (vezi toată discuția)
Situație dificila gabrielle_24 gabrielle_24 Buna sera, Ma aflu intr-o situație dificila si as avea nevoie de un sfat. In februarie 2020 m-am intors din CCC la 1 an si 10 luni pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)