Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ifn indatoreaza peste suta lavsuta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ifn indatoreaza peste suta lavsuta

Am un salariu de 3500,la o banca normala, și ifn active pe care le achit am la un singur ifn 2 credite al doilea credit a pus pe mama Codebitor, pe urma am încă 3 cu credit nevoi personale la unul a pus pe mama Codebitor, și încă 6 mici pe o luna cu sume destul de mari. Problema ca ei au văzut în biroul de credit gradul de îndatorare și acum am ajuns sa pun bani de la mine sa achit. Ca nu ii controlează nimeni, eu fac ce vor. Și eu mor de foame și nici bani sa plătesc nu mai am, și mai și lucrez în spital chiar în prima linie. Tot ce doresc sa știu este dacă ifn unde nu este mama cidebitoare dacă nu le plătesc și nu am nimic pe numele meu, casa fiind pe a mamei. Ce pot sa îmi facă având în vedere ca la banca unde încasez salariu am creditul mare care plătesc rata de 1900.va rog din suflet sa îmi răspundeți ca nu am acum bani de avocat
1. Din nefericire clauzele contractuale vă sunt nefavorabile, dând posibilitatea IFN-ului să perceapă dobâzi și penalități mari.
2. Dacă nu plătiți unui creditor, acela se poate îndrepta împotriva dumneavoastră prin poprire și/sau executare bunuri mobile/imobile.
În speță, chiar dacă aveți o poprire pe salariu pentru un creditor, se pot înscrie și alți creditori, dar nu vi se pot reține din salariu mai mult de 1/2 din veniturile salariale lunare.
Mama dumneavoastră ar fi obligată să plătească doar în calitate de codebitor pentru creditul garantat (fie prin poprire pe salariu/pensie și prin executare silită a bunurilor - casa). În concluzie, evitați să fiți executată silit pentru creditul la care mama dumneavoastră ori o lată persoană are calitatea de codebitor.
Pe acela îl plătesc eu vb de cele în care sunt doar eu

jurist2020 a scris:

1. Din nefericire clauzele contractuale vă sunt nefavorabile, dând posibilitatea IFN-ului să perceapă dobâzi și penalități mari.
2. Dacă nu plătiți unui creditor, acela se poate îndrepta împotriva dumneavoastră prin poprire și/sau executare bunuri mobile/imobile.
În speță, chiar dacă aveți o poprire pe salariu pentru un creditor, se pot înscrie și alți creditori, dar nu vi se pot reține din salariu mai mult de 1/2 din veniturile salariale lunare.
Mama dumneavoastră ar fi obligată să plătească doar în calitate de codebitor pentru creditul garantat (fie prin poprire pe salariu/pensie și prin executare silită a bunurilor - casa). În concluzie, evitați să fiți executată silit pentru creditul la care mama dumneavoastră ori o lată persoană are calitatea de codebitor.

Ceilalți creditori se vor îndrepta împotriva veniturilor salariale, prin poprire pe cont, până la cel mult 50% din veniturile dumneavoastră lunare. Va trebui să informați banca în legătură cu suma pe care trebuie să o oprească lunar, fiindcă sunt probleme pentru debitori, banca punând poprire pe cont, iar aceștia își pot scoate cu multă întârziere de pe card salariile.
Ceilalți creditori nu se pot îndrepta împotriva mamei dumneavoatră, fiindcă nu e codebitor/garant.