Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nr.ore lucrate efectiv mai mic decat norma lunara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nr.ore lucrate efectiv mai mic decat norma lunara

Buna ziua.
In situatia economica actuala, o societate decide ca salariatii sai sa lucreze cu intermitenta, o saptamana, da, cealalta nu si tot asa, angajatorul justificand acest lucru cu evitarea somajului tehnic (75%).
Prin urmare timpul efectiv lucrat va fi mai mic decat norma lunara de lucru, acesta fiind cuprins intre 104 si 120 ore, norma de lucru fiind de 160 ore pt luna aprilie.
Mentionez ca inaintea acestei decizii, salariatii lucrau 12/24, 12/48 beneficiind de spor de noapte, SDSL, tichete de masa
As dori sa stiu cum vor fi remunerati salariatii
Vor primi salariul integral, sau vor primi proportional nu nr. de ore efectiv lucrate, tichetele fiind raportate la orele lucrate ?
Multumesc.
eleodor-popescu, utilizator
Este greu de precizat ... La luarea acelei decizii nu s-au stabilit si celelalte aspecte legate de drepturile salariale?
Decizia a fost unilaterala, angajatorul punandu-si salariatii in fata faptului implinit.
Pana acum nimeni nu a semnat vreo anexa sau act aditional la CIM.
Decizia respectiva poate fi atacata in instanta de catre salariati.