Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avocat Bucuresti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Avocat Bucuresti

Buna ziua,

Firma mea este in Iasi. Trebuie sa merg in instanta pentru recuperarea unor bani de la o firma din Bucuresti. Contractul spune ca procesul se va desfasura la Bucuresti.

Un avocat din Bucuresti poate demara toate procedurile fara sa trebuiasca sa fim noi prezenti in Bucuresti? Sau trebuie sa ne prezentam si noi cand se va judeca?

De asemenea, in categoria cheltuielilor de judecata pe care intentionam sa le cerem de la firma din Bucuresti intra si onorariul avocatului nostru?

Suma de recuperat nu e mare, in jur de o mie de euro. In mod normal nu mi-as bate capul, dar nesimtirea firmei din Bucuresti este cea care ma face sa imi bat capul, de fapt. Pentru aceasta suma de recuperat, daca platesc avocatului vreo 2-3 mii de euro, nu prea ar fi ok. De aceea intreb daca onorariul poate fi cerut in instanta de la cealalta firma.

Imi cer scuze daca intrebarile sunt infantile, nu am mai avut niciodata de a face cu un proces.

Multumesc pentru raspunsuri.
Puteti apela fără grijă la un avocat onorariile nu sunt atât de mari precum sumele la care făceați referire.In aceasta perioada nu se judeca astfel de cauze dar dosarul poate fi pregătit și acțiunea introdusă.Succes.