avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... La Curtea de Apel București, secțiile penale, nu se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

La Curtea de Apel București, secțiile penale, nu se anunță ora ședințelor de judecată ceea ce este împotriva sănătății publice

Este incredibil ca, judecătorii nu dispun ca grefierii sa sune avocații si sa ii anunțe ora ședinței de judecată.
Ma intreb daca judecătorii nu stiu ca nu este recomandat sa fie adunată multă lume.Este oare atat de greu sa dispui sa fie sunați avocații?
Stie cineva daca sunt si judecători la curte care să dispună asa ceva sau este o practică unitară de tristă aplicare?

Concret, daca ei au ora 9 de incepere a tuturor ședințelor de judecata si vin toti avocații la ora 9 si ședința pe caz este la ora 12 este ceva contra ordonanței militare.
Ce fac avocații timp de 3 ore?
Stau acolo grămadă...ceea ce contravine recomandărilor guvernului...
Sa umble pe strada aiurea 3 ore contravine recomandărilor ordonanței militare.
Tot la.fel.si cu inculpații aflați in stare de libertate dar care au termene de judecata.

Este incredibil asa ceva.

Nici nu au luat măsuri sa se puna geamuri de protecție intre boxa acuzațiilor si sala de judecata ceea ce iarăși ma surprinde.complet.Mentionez faptul ca, avocații nu sunt dotati cu viziere ci doar cu mănuși si măști chirurgicale.

Mai sunt încă în protest ca nu mai stiu.
Stie cineva?
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: Dasy7 , utilizator 16:00, 6 Aprilie 2020
Au fost adusi inculpatii in boxa? La ttribunal si alte. instante s-a facut prin videoconf.
Zilele trecute au fost inculpați în boxă.Era plină boxa acuzaților.
Astăzi am.fost singur în sala.

Astăzi a fost o videoconferinta cu inculpat din penitenciar înaintea mea.Era o extradare.Azi au făcut aparatura video în sala unde am.fost eu.
Nu stiu insa care e situatia in celelalte săli ca era lume multă si nu m-am apropiat.
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mda. E si starea asta de urgenta ca practica noastra judiciara.
Multumesc

Duca Oana a scris:

Mda. E si starea asta de urgenta ca practica noastra judiciara.

Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
Dasy7, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar judecat la alta sala decat cea anuntata. urgent !! MJJ MJJ Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi in urmatoarea problema : O cunostinta de a mea este acuzata de talharie (a smuls un lantiosr de aur de ... (vezi toată discuția)
Lnfractiuni de audienta - ascultatul la casti de pe telefon in mod silentios eusaisapte eusaisapte Buna ziua, un grup restrans de judecatori s-au vorbit sa ma hartuiasca pentru ca unuia dintre este urmarit penal in urma plangerii penale care am formulat-o ... (vezi toată discuția)
Arestarea preventiva - competenta si publicitate cezarad cezarad Doresc sa va intreb cine judeca o contestatie la arestarea preventiva pentru o infractiune care cade in competenta Judecatoriei? Tribunalul sau Curtea de Apel ... (vezi toată discuția)