Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... redeventa in cazul societatilor in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

redeventa in cazul societatilor in insolventa

Societate in faliment are incheiat contract de concesiune teren cu primaria-consiliul local. Autoritatea locala nu s-a inscris la masa credala a debitoarei nici in insolventa, nici in faliment. Contractul de concesiune nu a fost denuntat de catre niciuna dintre parti. Primaria mai poate recupera debitul formuland o actiune la dosarul de insolventa si solicitand plata redeventei in temeiul contractului de concesiune, inca valabil?
Pentru creantele devenite scadente inainte de deschiderea procedurii de insolventa nu, pentru cele devenite scadente dupa, da.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Va multumesc pentru raspuns.