avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Promisiunea de vanzare cumparare este prelungita ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Promisiunea de vanzare cumparare este prelungita automat pe perioada starii de urgenta?

Buna ziua,
Am semnat o promisiune de vanzare-cumparare cu termen pana la 31.04 pentru vanzarea unui imobil.
Promitentii cumparatori sunt: un cetatean roman cu rezidenta in afara tarii si un cetatean strain, cu rezidenta in UK.

Avand in vedere starea actuala, promitentii nu doresc sa mandateze o persoana din tara pentru semnarea CVC.

Ce solutii pentru semnare am avea si ce se intampla daca dupa expirarea promisiunii, eu as vinde unei alte persoane interesate?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: g.panait , utilizator 19:25, 3 Aprilie 2020
Prin OUG 29 la art. 10 a fost instituită obligativitatea continuării prestării serviciilor notariale.
Vezi art. 10 din OUG 29 ”Membrii profesiilor prevăzute la alin. (5) sunt obligați ca, pe perioada instituirii stării de urgență, să ia, cu observarea regulilor de disciplină sanitară și a celorlalte măsuri de protecție și prevenție stabilite de autoritățile competente ca urmare a instituirii stării de urgență, măsurile necesare în vederea asigurării continuității activității”.
Astfel, vânzarea catre o altă persoană se poate face cu indeplinirea următoarele condiții:
- dovada scrisă a refuzului de încheiere a actului;
- dovada obiectivă a posibilității de încheierea a contractului la distanță;



Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Banuiesc ca dupa expirarea datei limita (30.04.2020) nu mai am nicio obligatie cu privire la prezentarea unor astfel de dovezi...?
Ei considera ca, fiind stare de urgenta, nu se va intampla nimic in cazul in care nu se semneaza CVC pana la 30.04, asta fiind motivul pentru care refuza mandatarea unei persoane din tara.
Mi-au transmis si ca ma vor actiona in instanta in cazul in care eu vand dupa aceasta data.
Multumesc,

Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2020
g.panait, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract v-c, vandut?!! acremene acremene Buna in vedere achizitionari a unui apartament in faza de proiect, am incheiat un antecontact de vanzare cumpare prin mandatar de la persona fizica X, trecem ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare-cumparare teren extravilan/intravilan dadym dadym Buna ziua, Cineva din familie, care doreste sa vanda un teren, este pus in situatia de a accepta (sau nu) un antecontract, a carui varianta finala (expusa ... (vezi toată discuția)
Licitatii publice mihai92r mihai92r As dori sa stiu ce se intampla cu licitatiile publice programate pe perioada starii de urgenta? (vezi toată discuția)