Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

somaj tehnic

Buna ziua. Sunt adminstratorul unu SRL cu mai multi angajati. Din motive evidente cu aceasta coronavirus, volumul de munca mi a scazut cu peste 25%. Vreau sa trimit in somaj tehnic o parte din angajati, dar nu am inteles daca cei 75% ii platesc eu sau statul. Precizez ca SRl ul are fonduri in cont, teoretic si-ar permite sa platesca somajul tehnic, dar ideea este alta: daca pot sa cer somajul tehnic statului. Stiu ca in prima faza se spunea ca daca un srl are fonduri de salarii, atunci isi plateste singur somajul tehnic. Acum ai revenit cu schimbari. Puteti va rog sa.mi dati o parere? Multumesc.
Indemnizatia pentru somaj tehnic se realizează de către angajator din indemnizațiile încasate din bugetul asigurărilor pentru șomaj.

În vederea acordării sumelor necesare plății indemnizației , angajatorii depun, prin poșta electronică, la agențiile pentru ocuparea forței de muncă județene, precum și a municipiului București, în raza cărora își au sediul social, o cerere semnată și datată de reprezentantul legal însoțită de o declarație pe propria răspundere și de lista persoanelor care urmează să beneficieze de această indemnizație, asumată de reprezentantul legal al angajatorului, conform modelului care va fi aprobat prin ordin al ministrului muncii și protecției sociale și publicat ulterior în Monitorul Oficial al României, Partea I.