Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... SENTINTA DIVORT
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

SENTINTA DIVORT

FATA MEA E IN SUA DE MAI MULTI AN UNDE A DEPUS DOSAR PENTRU CETATENIE. A PRIMIT RASPUNS CA NU SE CALIFICA PENTRU CA TREBUIA SA DEPUNA SENTINTA DE DIVORT . LA DOSAR ARE SENTINTA DEFINITIVA IN BAZA CAREIA S-A PRONUNTAT DIVORTUL. CE-I DE FACUT ?
MULTUMESC !
Va trimite o procura si cereti dvs. de la registratura instantei o copie legalizata a sentintei.
COPIA DUPA SENTINTA CIVILA TRADUSA CU APOSTILA O ARE LA DOSAR , CEI DE EMIGRARI ZIC CA TREBUIE SA SCRIE SENTINTA DE DIVORT, NU SENTINTA CIVILA !
motivul sună absurd, dar nu e imposibil să fie așa.
adică absurdități birocratice s-au mai văzut.
aș fi, totuși atentă, ca sensul spuselor autorităților americane să nu se fi denaturat pe traseul fiica Dvs. - Dvs. - forum.
adică aș arata acel act/răspuns unui specialist.
Probabil ca sentinta de divort nu este apostilata cu Apostila de la Haga. De aceea aut. americane nu o considera valabila.