Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Daca nu se vor deschide restaurantele prea mult timp, ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Daca nu se vor deschide restaurantele prea mult timp, vor intra în faliment

După o vreme cred ca terasele ar trebui deschise.
Se.pot face zone izolate din geam între mese si oamenii pot servi la mese.
Ar trebui gandit deja acest scenariu.
Firmele de catering functioneaza.

Altfel, vor da faliment patronii de restaurante.

Conteaza foarte mult si cat va dura ceea ce este astăzi ca situație de risc.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Asa cum au gandit italienii modalitatea în care se va putea face plaja în anul 2020 asa ziceam eu de izolarea între mese.

Aveti în link imaginea ca sa înțelegeți mai clar.
[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probabil dupa 15-20 mai,inceputul lui iunie o sa se mai deschida o parte din afaceri ,oricum industria HORECA este afectata.O varianta ar fi deschiderea parțială,Un ne mai mic de mese pt a se păstra distanța socială etc.
Cu siguranta ca va fi un număr mai mic de mese dar exista si varianta cu izolarea între mese prin plastic sau ceva transparent.

Principala problema o constituie si deplasarea la restaurant.
Doar prin rezervare se va putea face asa ceva.

Este bine sa ne gandim deja la asa ceva.

Cei care locuiesc impreuna nu ar avea probleme.

Mai greu va fi cu noile întâlniri în rândul tinerilor.

Dacă va fi eradicat noul coronavirus nu vor mai exista probleme dar va fi dificil de.realizat asa ceva.
Este suficient să existe o singură persoană infectata si totul ar reîncepe...

Am văzut că OMS recomanda ca si in viitor sa poarte măști toti.
Nu am inteles cât se va întinde în timp acest viitor...

Eu de la început am zis ca trebuie eradicat noul coronavirus.Acum deja este o necesitate absolută pentru ca altfel va trebui să mergem cu măști pe strada.

In mod sigur vom extermina acest virus.Singura intrebare este...cand...?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vilnius, capitala Lituaniei, a anunțat planuri de deschidere a teraselor.

[ link extern ]

Sa dea gratuit primăriile spații la firmele.care au terase ar fi o soluție foarte utila pentru ca ar exista mai mult spatiu si ar exista mai multe mese.

Suedia își vede si ea de treaba:

[ link extern ]

Însă, modelul suedez nu este functional.decat parțial la noi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
În Italia patronii de.terase și.restaurante au devenit agitați.

[ link extern ]

În Neapole au fost deschise localurile.
Acolo însă nici nu au existat foarte mari probleme ca în nordul Italiei.
Ei ieșeau si înainte aiurea pe străzi...dar nu au avut infectare masiva în rândul populației.

Italia va fi grav distrusa economic fără turism și poate și acest lucru contează si isi asuma riscuri.

În România ar putea ca pandemia sa relanseze.turismul...care este praf...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat