Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Lamuriri somaj tehnic
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Lamuriri somaj tehnic

Un salariat are 3 contracte de munca la 3 angajatori diferiti: unul unde are si functia de baza cu 6 ore/zi, si alte 2 contracte cu cate 1 ora pe zi la alti angajatori. A fost suspendat contractul de 6 ore unde are functia de baza pentru somaj tehnic. Celelalte 2 contracte au ramas active. Este vreo problema pentru acordarea indemnizatiei de somaj tehnic? Se poate elibera adeverinta de salariat pe perioada suspendarii CIM pentru somaj tehnic?
OUG nr.30 stabilește că „(9) În situația în care un angajat are încheiate mai multe contracte individuale de muncă din care cel puțin un contract cu normă întreagă este activ pe perioada instituirii stării de urgență, acesta nu beneficiază de indemnizația prevăzută la alin. (1)”.
În cazul dumneavoastră au rămas active cele 2 contracte cu normă parțială!
Drept urmare a acestui fapt, veți putea beneficia de indemnizația pentru șomajul tehnic pentru contractul suspendat!