Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un copil minor

Buna ziua, este mai complexa povestea dar voi incerca sa o simplific. Eu sunt romanca si locuiesc in Bucuresti impreuna cu fiul meu de doi ani. Sotul este american si acum este in Scotia unde nu are loc de munca. Am hotarat sa divortam si a zis ca semneaza "orice" lasandu-ma pe mine cu birocratia...acum eu si sotul meu nu avem comunicare deloc singura lui pretentie fiind sa fie instiintat cu privire la divort.

intrebarea mea este...cum pot finaliza divortul fara el avand in vedere ca avem un copil de doi ani? El a zis ca imi cedeaza mie toate drepturile dar nu stiu daca asta se poate, plus ca se poate razgandi oricand la cat de nestatornic este...

Raspund la orice alte intrebari

Multumesc anticipat,
Irina T
foarte important este sa aveti casatoria inregistrata in Romania ca sa puteti divorta in Bucuresti
nu are legatura programul de vizita al minorului cu exercitarea autoritatii parintesti in mod exclusiv de catre dvs( nu inseamna ca tatal nu poate vizita minorul)
mai sunt aspecte importante: trebuie stabilit domiciliul minorului, daca are certificat de nastere eliberat de autoritatile romane, daca nu are trebuie sa -i faceti...
etc
Dacă există colaborare, puteți să divorțați și există și șanse ca autoritatea părintească să fie exercitată exclusiv de către dvs.. Unde a avut loc căsătoria, în țară sau în străinătate ? Soțul dvs are drept de ședere valabil în România ?
Adrian ALBU, Avocat
Casatoria a avut loc in Bucuresti, copilul s-a nascut in Bucuresti, sotul meu are permis de sedere in baza casatoriei...dar nu pot da de el acum, nu stiu nicio adresa si nici unde e pe planeta....si pe mine ma intereseaza doar sa divortez in asa fel incat sa nu imi poata lua copilul mai tarziu in America (in cazul in care il apuca ideea asta) Multumesc, cred ca am citit toate legile planetei si singurul motiv pt care nu am demarat divortul este ca vreau sa fiu sigura ca nu exista vreun risc sa imi pierd copilul. El poate veni in vizita cand vrea dar asta e altceva...
Nu dvs trebuie sa cititi toate legile nu va ajuta cu absolut nimic este ca si cum.incercati sa va tratati singura și cititi compendii de medicina.Cand va hotărâți începeți cu avocatul pe care îl alegeți și porniți demersurile,problema dvs este relativ simpla .

irinatracy2020 a scris:

Casatoria a avut loc in Bucuresti, copilul s-a nascut in Bucuresti, sotul meu are permis de sedere in baza casatoriei...dar nu pot da de el acum, nu stiu nicio adresa si nici unde e pe planeta....si pe mine ma intereseaza doar sa divortez in asa fel incat sa nu imi poata lua copilul mai tarziu in America (in cazul in care il apuca ideea asta) Multumesc, cred ca am citit toate legile planetei si singurul motiv pt care nu am demarat divortul este ca vreau sa fiu sigura ca nu exista vreun risc sa imi pierd copilul. El poate veni in vizita cand vrea dar asta e altceva...

Îl citați la adresa din România, adică cea menționată în permisul de ședere.