Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit - indemnizatie Legea 19/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit - indemnizatie Legea 19/2020

Din cei 75 % banii dați de stat pentru părintele care sta acasă cu copii pe toată perioada de urgenta se oprește impozit?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da.
Indemnizația este supusă impozitării și plății contribuțiilor de asigurări sociale, de asigurări sociale de sănătate, precum și plății contribuției asiguratorii pentru muncă, în condițiile prevăzute de Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.