Forum Discuţii juridice Executare silită PROPRIRI PE SALARIU
Discuție deschisă în Executare silită

PROPRIRI PE SALARIU

Bună dimineața, am o rugăminte,eu sunt cu legea 19 /2020 (învățământul), iau 75 %din salariul minim pe economie, întrebarea mea este.. Se mai fac popriri in această situație în care ne aflam? Vă mulțumesc anticipat!
Conform cap.V, art. 42, (5) din Decretul privind instituirea starii de urgenta - Activitatea de executare silită continuă numai în cazurile în care este posibilă respectarea regulilor de disciplină sanitară stabilite prin hotărârile Comitetului Național privind Situațiile Speciale de Urgență, în scopul ocrotirii drepturilor la viață și la integritate fizică ale participanților la executarea silită.
In concluzie, executarea silita in situatia dvs se poate declansa sau poate poate continua prin poprire pe salariu.
Mulțumesc frumos