Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Obligativitatea respectării unei hotărâri a ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Obligativitatea respectării unei hotărâri a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență

Bună ziua!
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Constanța a emis în data de 14.04.2020 o hotărâre prin care toți locuitorii județului Constantța sunt obligați să poarte o mască (simplă, chirurgicală, eșarfă etc.) pe nas și pe gură în spațiile publice. Hotărârea, așa cum a apărut ea în presă, nu prevede norme de aplicare și nici sancțiuni. Întrebarea mea este dacă o astfel de hotărâre este legală? Se poate impune o astfel de obligație în mod discriminatoriu doar pentru locuitorii unui județ? Cine aplică prevederile hotărârii și ce sancțiuni risc?
Vă mulțumesc!
George_C, utilizator
In functie de conditiile locale, Comitetele judetene au astfel de competente date prin starea de urgenta instituita pe teritoriul tarii.
Este recomandabil sa procedati în acest fel daca vreti sa va protejați si sa ii protejați pe altii.
Mai ales sa ii protejați pe altii.

Constanta este o zonă de risc.

Si eu am făcut această recomandare în urma cu ceva timp:

www.avocatnet.ro/forum/discu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat