Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua !
Sunt asistent medical ,am fost angajat pe perioada nedeterminata la 2 cabinete medicale cu 1/2 norma la fiecare dintre ele.
Unul din cabinete ( stomatologie ) si-a suspendat activitatea de la 01.03.2020 , iar medicul intentioneaza sa inchida cabinetul ( este si pensionar de cativa ani)
Intrebarea mea este,pot beneficia de indemnizatia de somaj pentru 1/2 norma la cabinetul care isi inceteaza activitatea ?
Sper ca m-am facut inteles si va multumesc anticipat !
Puteati beneficia de somaj avand un CIM cu 1/2 norma daca era singurul contract.
Multumesc mult !
Atentie la indelinirea conditiei de stagiu de cotizare ... 1/2 de norma inseamna 24 de luni de stagiu fara intreruperi.
La 01.08.2020 se implinesc 40 de ani da cand lucrez neintrerupt ( se scade armata , un an si cinci luni ) Multumesc pentru raspuns , oricum am inteles ca nu pot beneficia de somaj pentru ca mai am celalalt contract cu 1/2 norma !
Mai indraznesc o intrebare , am 38 ani si 4-5 luni vechime , cand as putea iesi la pensie anticipat , fara penalizare ?
Multumesc inca o data !
Precizati-ne data de nastere .