Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Clexane
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Clexane

Bună seara,
Sunt însărcinată în 5 luni și fac injecțiile clexane. Luna aceasta când am fost la hematologie la spital, d-na doctor mi-a spus ca de luna mai nu o sa mai îmi poată da clexanul compensat. Ce pot face în aceasta situație. Eu sunt și în șomaj și nu mai îmi permit sa dau stația bani pe medicamente. Mulțumesc!
Buna ziua,

Imi pare rau ca sunteti in aceasta situatie. Din nefericire nu puteti intrerupe tratamentul cu Clexan pe toata durata sarcinii precum si cateva saptamani dupa ce veti naste.
Medicul nu v-a lamurit de ce nu va mai poate da reteta compensata?
Medicul de familie va poate da reteta compensata dar cu conditia sa primeasca o scrisoare medicala de la medicul specialist care are contract cu casa de asigurari de sanatate.
Faceti o solicitare la CNAS si la ministerul sanatatii, medicamentul este pe lista celor compensate.
Eu in 2018 n am putut primi reteta compensata medicul nu avea contract cu casa de asigurari de sanatate si am platit tratamentul integral.

Sanatate si sper sa reusiti sa rezolvati!

ralucadenisatoma a scris:

Bună seara,
Sunt însărcinată în 5 luni și fac injecțiile clexane. Luna aceasta când am fost la hematologie la spital, d-na doctor mi-a spus ca de luna mai nu o sa mai îmi poată da clexanul compensat. Ce pot face în aceasta situație. Eu sunt și în șomaj și nu mai îmi permit sa dau stația bani pe medicamente. Mulțumesc!

Buna ziua,

Imi pare rau ca sunteti in aceasta situatie. Din nefericire nu puteti intrerupe tratamentul cu Clexan pe toata durata sarcinii precum si cateva saptamani dupa ce veti naste.
Medicul nu v-a lamurit de ce nu va mai poate da reteta compensata?
Medicul de familie va poate da reteta compensata dar cu conditia sa primeasca o scrisoare medicala de la medicul specialist care are contract cu casa de asigurari de sanatate.
Faceti o solicitare la CNAS si la ministerul sanatatii, medicamentul este pe lista celor compensate.
Eu in 2018 n am putut primi reteta compensata medicul nu avea contract cu casa de asigurari de sanatate si am platit tratamentul integral.

Sanatate si sper sa reusiti sa rezolvati!

ralucadenisatoma a scris:

Bună seara,
Sunt însărcinată în 5 luni și fac injecțiile clexane. Luna aceasta când am fost la hematologie la spital, d-na doctor mi-a spus ca de luna mai nu o sa mai îmi poată da clexanul compensat. Ce pot face în aceasta situație. Eu sunt și în șomaj și nu mai îmi permit sa dau stația bani pe medicamente. Mulțumesc!