Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu obligat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu obligat

Este posibil ca un angajator sa forteze salariatul sa isi ia concediu de odihna neprogramat pe motivul ca "nu avem productie" ?
George.Alex, utilizator
Numai daca este din sectorul bugetar .

Decretul 240/2020
Art. 54. -
Pe durata stării de urgență, în funcție de specificul activității și de nevoi, pentru personalul din sectorul public, angajatorul:

a) poate dispune unilateral întreruperea concediilor de odihnă, de odihnă suplimentare, fără plată, de studii și pentru formare profesională ale personalului angajat și reluarea activității;

b) poate dispune unilateral sau aproba efectuarea totală/parțială a concediului de odihnă sau de odihnă suplimentar al personalului angajat.