avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actul de comodat este atacabil ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actul de comodat este atacabil ?

Bună ziua. Am un amic ce dorește să facă un act de comodat cu a sa concubină. El are vârsta de 61 de ani, concubina 51. Trăiesc impreună de 2 ani și jumatate in casa care este proprietatea lui personală. Concubina face presiuni asupra lui să-i facă acte de vânzare pe jumatate din casă pe motiv că se teme că după decesul lui, rudele acestuia pot ataca un eventual act de comodat pe care l-ar face. Ce-i de facut ? Care este soluția viabilă pentru a fi amândoi in siguranță ? El este divorțat și are un baiat legitim dintr-o casatorie anterioară.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:22, 23 Aprilie 2020
Comodatul nu ii va asigura persoanei liniștea și nici nu va ajuta după decesul lui.

Ar trebui să se căsătorească ca sa aiba ea drepturi.
Ultima modificare: Joi, 23 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Comodatul nu rezolvă problema. La decesul comondantului (proprietarului), obligațiile acestuia revin moștenitorilor, iar aceștia pot solicita restituirea bunului.
Dacă ceea ce o îngrijorează pe concubina este să nu rămână pe drumuri, proprietarul ii poate constitui un drept de uzufruct viager asupra imobilului. In baza acestuia, doamna va rămâne în casă și o va folosi pana la deces, însă fără a fi proprietar.
Ultima modificare: Joi, 23 Aprilie 2020
raluk0207, utilizator
proprietarul poate face un testament si lasa drept de uzufruct ei ( si eventual nu asupra intregii case, ci numai pt o parte) si nuda propietate fiului.
Macar asa s e poate razgandi.. altfel, daca ii da dreptul de acum, daca se despart, nu mai scapa de ea din casa.
testamentul e cea mai buna solutie ca ambii sa fie in siguranta, plus garantia unei bune relatii :)
Ultima modificare: Joi, 23 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Casatoria este cea mai sigura modalitate si incontestabilă.
Va dobândi prin moștenire drepturi certe.
Orice alt act juridic poate fi atacat în justiție.
Acte juridice se pot face in functie de dorinta fiecăruia dar Căsători a asigura cel mai bine situația.
Dacă vor divorța isi va pierde dreptul la moștenire.

Este însă mult de discutat daca exista tot felul de interese pentru ca analiza se face in functie de situația concretă.
Studenții de la drept studiază câțiva ani aceste aspecte si daca stăpânesc dreptul pot da chiar si ei solutii juridice concrete care să răspundă la ceea ce se vrea de fapt.
In astfel.de cazuri se merge la avocat.Asa se făcea în trecut cel puțin...

Oricum, cine a zis de comodat nu are treaba cu dreptul.
Ultima modificare: Joi, 23 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte proprietate in concubinaj EpureDana EpureDana Buna ziua. Sunt intr-o relatie cu o persoana care a divortat in anul 2015 ca si mine. Am achizitionat o proprietate impreuna in cota de 50/50%. In conditiile ... (vezi toată discuția)
Mosteniri treidecinci treidecinci Traiesc cu o femeie cu care nu sunt casatorit. Care este procedura - 100% sigura - ca dupa decesul meu ea sa poata continua sa traiasca in locuinta urmand ca ... (vezi toată discuția)
Cum impiedic mostenitorii viitoarei sotii sa ma mosteneasca? DoruD DoruD Ce solutii am, daca ma recasatoresc, ca mostenitorii viitoarei sotii sa nu participe la succesiunea dupa mine? Dar ea sa beneficieze de habitat in casa mea de ... (vezi toată discuția)