Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bransament gaze-despagubire investitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bransament gaze-despagubire investitor

Buna ziua,
Am depus cerere la Distrigaz sud pt racordare la reteaua de gaze a unei case ,la tara, in jud.Prahova.Casa se afla la sosea ,conducta de gaze care alimenteaza satul de la un cap la celalalt trece prin fata casei.Reteaua de alimentare cu gaze a satelor din zona este veche de peste 30 de ani.Distrigaz sud imi conditioneaza obtinerea avizului de depunerea unei declaratii notariale ,prin care imi dau acordul sa despagubesc investitorul de cota parte a investitiei.Pe o distanta de cativa km santem singura casa care solicitam bransarea,celelalte fiind racordate cu multi ani in urma si nicio familie nu are incheiat un astfel de acord.Mi se pare ciudat sa dau o declaratie ca voi plati o suma pe care nu o cunosc unui investitor ,care o fi acela ?Ma intreb ,daca aceasta suma va fi foarte mare ? Cat timp,dupa bransare,mi se poate cere aceasta despagubire ?Multumesc
Insistati sa va comunice costul.
Sesizati organele competente daca refuză să va comunice pretul.
Puteti plati mai întâi studiul care să indice pretul, măsurători, etc.