Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Hartuire la l-o ul de munca
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Hartuire la l-o ul de munca

Sunt hartuita la locul de munca de șefa mea, când am fost la manager sa ii spun ca sunt înjurat, făcută proasta, ma înjura de mama, ma face proasta și când o întrebam DC ca eu greșesc grac iar la manager a recunoscut ca nu areprobe împotriva mea și ca ma înjura iar manageru a spus ca între ea și mine o va alege pe ea chiar dacă am dreptate. Nimic din ce spune eanu este adevărat, nu pot ici la sindicat sa ma plâng ca tot ea este și la sindicat. Iar eu am început sa fac atacuri de panica vin cu frica la munca. Nu îmi permit saplec de aici din cauza datoriilor la bănci. Și nici bani nu am de avocat. Ce pot face în acest caz
Variantele sunt urmatoarele fie acceptati această situație pt a nu risca sa va pierdeți locul de munca într-o perioadă dificilă,fie începeți să înregistrați cu telefonul discuțiile avute,sa sesizati în scris cu nr de înregistrare departamentul de resurse umane despre comportamentul sefei,faceti o sesizare la ITM etc.Daca nu va înghite probabil o sa va persecute mult și bine de acum încolo asa ca ar fi bine sa va pregatiti de lupta si sa urmați sfaturile anterior mentionate.

Multumesc de răspuns. Din păcate nu pot merge la resurse umane pt ca țin tot cu ele, pe urma manageru ma amenințat împreună cu ea ca ma dau afara. Cum încerc sa urc la etaj sa merg sa ma plâng la resurse în secunda următoare afla și ea și urca și ea acolo. Am încercat la sindicat dar din păcate ea este la noi și șefa sindicatului. Eu tot am încercat sa înregistrez dar din păcate am fost luata mereu prin surprindere. Ia pus pe colegi sa se poarte urat cu mine iar ei o fac ca să le fie bine. Am ajuns sa merg la munca plângând când știu ce ma așteaptă. Dacă ma voi plânge la itmbau relații și acolo. Am ajuns dintr în om sănătos sa îmi crească tensiunea, sa fac atac de panica. Am ajuns sa lucrez sub stare de stres. Avocat nu îmi permit. Plecam de acolo dacă nu aveam datorie la banca dar am și din păcate probabil ca de acolo ma vor ieșită moarta. Ca sunt recunoscuți câți oameni au distrus și de câți au scăpat ilegal.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Variantele sunt urmatoarele fie acceptati această situație pt a nu risca sa va pierdeți locul de munca într-o perioadă dificilă,fie începeți să înregistrați cu telefonul discuțiile avute,sa sesizati în scris cu nr de înregistrare departamentul de resurse umane despre comportamentul sefei,faceti o sesizare la ITM etc.Daca nu va înghite probabil o sa va persecute mult și bine de acum încolo asa ca ar fi bine sa va pregatiti de lupta si sa urmați sfaturile anterior mentionate.

La itm probabil ca vor cere și acolo probe pe care nu am, doar asistente înregistrate vb despre ea uneori. Iar acolo din păcate sunt peste 90 la suta doar rude

bibicarina a scris:

Multumesc de răspuns. Din păcate nu pot merge la resurse umane pt ca țin tot cu ele, pe urma manageru ma amenințat împreună cu ea ca ma dau afara. Cum încerc sa urc la etaj sa merg sa ma plâng la resurse în secunda următoare afla și ea și urca și ea acolo. Am încercat la sindicat dar din păcate ea este la noi și șefa sindicatului. Eu tot am încercat sa înregistrez dar din păcate am fost luata mereu prin surprindere. Ia pus pe colegi sa se poarte urat cu mine iar ei o fac ca să le fie bine. Am ajuns sa merg la munca plângând când știu ce ma așteaptă. Dacă ma voi plânge la itmbau relații și acolo. Am ajuns dintr în om sănătos sa îmi crească tensiunea, sa fac atac de panica. Am ajuns sa lucrez sub stare de stres. Avocat nu îmi permit. Plecam de acolo dacă nu aveam datorie la banca dar am și din păcate probabil ca de acolo ma vor ieșită moarta. Ca sunt recunoscuți câți oameni au distrus și de câți au scăpat ilegal.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Variantele sunt urmatoarele fie acceptati această situație pt a nu risca sa va pierdeți locul de munca într-o perioadă dificilă,fie începeți să înregistrați cu telefonul discuțiile avute,sa sesizati în scris cu nr de înregistrare departamentul de resurse umane despre comportamentul sefei,faceti o sesizare la ITM etc.Daca nu va înghite probabil o sa va persecute mult și bine de acum încolo asa ca ar fi bine sa va pregatiti de lupta si sa urmați sfaturile anterior mentionate.

Cred ca ar trebui sa va linistiti in primul rand pentru a avea mintea limpede, apoi sa incepeti incet incet sa va cautati un alt loc de munca. Intre timp va trebui sa sesizati itm-ul din localitatea dvs de unde veti cere un nr de inrefistrare al sesizarii, In cazul in care nu veti primi raspuns, faceti sesizare mai sus. ITM Bucuresti si tot asa pana cineva se va sesiza si va face ceva. Dar nu uitati. Incercati in paralele sa va gasiti altceva de munca.

Actiuni vizand impiedicarea victimei de a se exprima:
- superiorii ierarhici ii refuza victimei posibilitatea de a se exprima;
- victima este frecvent intrerupta cand vorbeste;
- colegii impiedica victima sa se exprime;
- colegii tipa, jignesc victima;
- este criticata activitatea victimei;
- este criticata viata privata a victimei;
- victima este terorizata prin apeluri telefonice;
- victima este amenintata verbal;
- amenintarea victimei in scris;
- refuzarea contactului cu victima (se evita contactul vizual, se fac gesturi de respingere etc.);
- ignorarea prezentei victimei (spre exemplu, adresandu-se altei persoane, ca si cand victima nu ar fi prezenta).
b. Actiuni vizand izolarea victimei:
- nu se vorbeste niciodata cu victima;
- victima nu este lasata sa se adreseze altei persoane;
- victimei i se atribuie un alt post care o indeparteaza si izoleaza de colegi;
- li se interzice colegilor sa vorbeasca cu victima;
- se neaga prezenta fizica a victimei.
c. Actiuni ce presupun desconsiderarea victimei in fata colegilor:
- victima este vorbita de rau sau calomniata;
- se lanseaza zvonuri la adresa victimei;
- victima este ridiculizata;
- se pretinde ca victima este bolnava mintal;
- victima este constransa pentru a se prezenta la un examen psihiatric;
- se inventeaza o infirmitate a victimei;
- se imita actiunile, gesturile, vocea victimei pentru a o ridiculiza mai bine;
- sunt atacate credintele religioase sau convingerile politice ale victimei;
- se glumeste pe seama vietii private a victimei;
- se glumeste pe seama originii sau nationalitatii victimei;
- victima este obligata sa accepte activitati umilitoare;
- evaluarea inechitabila a muncii victimei;
- deciziile victimei sunt contestate;
- agresarea victimei in termeni obsceni sau insultatori;
- hartuirea sexuala a victimei (gesturi sau propuneri).
d. Discreditarea profesionala a victimei:
- nu i se atribuie sarcini de realizat;
- privarea de orice ocupatie si vegherea ca victima sa nu-si gaseasca singura vreo ocupatie;
- incredintarea unor sarcini inutile sau absurde;
- acordarea de activitati inferioare competentelor;
- atribuirea in permanenta a unor sarcini noi;
- impunerea executarii unor sarcini umilitoare;
- incredintarea unor sarcini superioare calificarii in scopul discreditarii victimei.
e. Compromiterea sanatatii victimei:
- incredintarea unor sarcini periculoase si nocive pentru sanatate;
- amenintarea cu violente fizice;
- agresarea fizica a victimei, fara gravitate, ca un avertisment;
- agresarea fizica grava;
- i se provoaca intentionat victimei cheltuieli, cu intentia de a-I produce prejudicii;
- provocarea de neplaceri la domiciliu sau la locul de munca;
- agresarea sexuala a victimei.
b]luminita29 a scris:

Cred ca ar trebui sa va linistiti in primul rand pentru a avea mintea limpede, apoi sa incepeti incet incet sa va cautati un alt loc de munca. Intre timp va trebui sa sesizati itm-ul din localitatea dvs de unde veti cere un nr de inrefistrare al sesizarii, In cazul in care nu veti primi raspuns, faceti sesizare mai sus. ITM Bucuresti si tot asa pana cineva se va sesiza si va face ceva. Dar nu uitati. Incercati in paralele sa va gasiti altceva de munca.

Exact asta pățesc de un an de zile iar acum 2 seri un coleg mi a dat un Mesaj audio sa ma sinucid