Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta alcoolului

Am fost oprit si testat de un echipaj de poliție,eu fiind sub influența alcoolului, în urma prelavarii testelor de sânge rezultatul obținut a fost 1.2 in sânge 0.58 in aerul expirat. Tin sa precizez ca nu am antecedente in cazierul rutiere au judiciar .. caut un raspuns cu privire la sentința pe care as putea-o primi . Multumesc anticipat !
Prima proba 1,20 si a doua 1,25?
Va multumesc mult pentru ajutor si va doresc numai bine !

Adrian ALBU a scris:

Adică, în fața organelor de urmărire penală trebuie să recunoașteți fapta și să manifestați regret.
De asemenea, când ajunge cauza în stare de judecată, până la începerea cercetării judecătorești, trebuie să declarați, personal sau prin înscris autentic, că recunoașteți săvârșirea faptelor reținute în actul de sesizare a instanței și solicitați ca judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală.
Judecata poate avea loc numai în baza probelor administrate în faza de urmărire penală doar atunci când dvs, în calitate de inculpat, declarați că recunoașteți în totalitate faptele reținute în actul de sesizare a instanței și nu solicitați administrarea de probe.
Procedura judecății în cazul recunoașterii vinovăției se desfășoară conform art. 375 și următoarele din codul de procedură penală.

Buna ziua ! As avea o intrebare legata de perioada de așteptare de depunere a declarației la sediul poliției odată ce rezultatele de sange au venit ?

Alexandru Brohanschi a scris:

Va multumesc mult pentru ajutor si va doresc numai bine !

Adrian ALBU a scris:

Adică, în fața organelor de urmărire penală trebuie să recunoașteți fapta și să manifestați regret.
De asemenea, când ajunge cauza în stare de judecată, până la începerea cercetării judecătorești, trebuie să declarați, personal sau prin înscris autentic, că recunoașteți săvârșirea faptelor reținute în actul de sesizare a instanței și solicitați ca judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală.
Judecata poate avea loc numai în baza probelor administrate în faza de urmărire penală doar atunci când dvs, în calitate de inculpat, declarați că recunoașteți în totalitate faptele reținute în actul de sesizare a instanței și nu solicitați administrarea de probe.
Procedura judecății în cazul recunoașterii vinovăției se desfășoară conform art. 375 și următoarele din codul de procedură penală.

Alexandru Brohanschi, utilizator