avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intrebare despre plaja de facturi emise
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intrebare despre plaja de facturi emise

Sunt PFA în regim real, plătitor de TVA.
Am emis facturi către client, am inteles ca trebuie sa le declar undeva.
În declaratia 394 trebuie să le includ?

Acolo în declarația 394 am pus de la 1 la 100 (la sectiunmea: Plaja de facturi alocate), e ok? Fără prefix.

-=-=-
În mfinal, am emis doar 3 facturi, 15, 16, 7. E vreo problemă? Ce fac cu restul numerelor (1 - 14) și (18 - 100), trebuie să le anulez?

Plaja aceasta de facturi din declarația 394 trebuie să o specific în fiecare declarație 394 (le trimit trimestrial).
Sau trebuie doar o dată la începutul anului?

Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Constantin Vera , Contabil 14:46, 3 Mai 2020
Buna ziua,

Daca detineti cod de tva, depuneti si D394.

In prealabil redactati in Word o decizie cu numere facturi, chitante avize alocate pe anul 2020.
seria : PFA nr 001-PFA nr 500 de exemplu ptr facturi.

In luna se declara seriile si numerele facturilor emise, anulate,stornate.In fiecare luna se declara de asemenea plaja anuala alocata.

In 2021 alocati de la PFA 501-PFA1000 de ex si tot asa.

Daca lucrati in Saga, o sa va usurati considerabil munca si la capitolul asta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea de la facturier hartie la facturier in word danar122 danar122 Buna ziua, Sunt traducator PFA in sistem real. Am avut până acum facturier de hârtie și vreau să încep să fac facturile în Word și am câteva ... (vezi toată discuția)
Evidenta formulare rodia rodia Daca achizitionam facturi si chitante care au si numar si serie dat de catre societatea care le tipareste(aceste numere avand continuitate) mai trebuie tinuta ... (vezi toată discuția)