Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare jumatate de casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare jumatate de casa

Buna ziua.

Sunt coproprietar pe jumate dintr-o casa, impreuna cu varul meu. Terenul este pe numele lui (eu sunt cetatean strain). Din motive personale, eu vreau sa ies din contract si sa-mi vand jumatatea de casa, dar el nu vrea sa se mute de acolo. Contractul spipuleaza ca eu am 50% din casa.

Intrebarea mea este, eu pot sa-l silesc sa vindem casa integral si apoi sa-mi iau jumatate din valoarea obtinuta, doarece cealalta varianta ar fi sa-mi vand partea mea, dar realistic vorbind, nu vad pe nimeni ca ar vrea sa cumpere jumatate dintr-o casa indivizabila (6 camere pe 3 etaje fara intrari separate) care nici macar (inca) nu este intabulata.

Multumiri anticipate.
Nu puteti sa il fortati pe varul dvs sa isi vanda partea din acea casa , dar puteti sa il dati in judecata pentru iesirea din indiviziune! In instanta, se va desemna un expert tehnic judiciar care va stabili daca casa se poate partaja si , daca nu se poate , va propune solutii de despagubire stabilind totodata si valoarea cotei de 1/2 ce vi se cuvine. In cazul in care instanta constata ca acel imobil nu poate fi divizat (impartit) va atribui imobilul uneia dintre parti cu drept de sulta pentru cealalta parte. Sfatul meu este , chiar daca nu aveti pe moment banii , sa cereti atribuirea imobilului catre dvs , fiindca instanta nu stabileste un termen de plata a sultei. Deci, veti putea sa platiti acei bani ulterior , chiar la o eventuala vanzare a casei.B-)
Succes!
MIHAI GRIGORE, Avocat
buna ziua .
intrebarea mea este de ce nu-i vindeti chiar varului dvs. ??
din punct de vedere legal, osolutia ar fii sa investiti instanta de judecata cu actiunea avand ca obiect iesirea din indiviziune .
daca doriti sa vindeti cota parte din imobil, puteti solicita instantei ca imobilul sa-i fie atribuit in totalitate varului dvs., cu obligatia acestuia de a va plati sulta. ( de a va despagubi conform cotei-parti ce-o detineti din imobilul respectiv ).
deocamdata insa, dvs. si varul dvs trebuie sa va intabulati dreptul de proprietate.
Intrucat e individualizata cota parte din bun , puteti sa o instrainati , insa cumparatorul trebuie sa fie de acord a cumpara un bun indiviz.