Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Conventie SSM - sanctiuni
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Conventie SSM - sanctiuni

Buna dimnineata,

Am o conventie SSM in care sunt trecute si sanctiuni privind diverse incalcari ale legislatie (nepurtare casca de protectie, etc).
Intrebarea mea este cat de legale sunt aceste amenzi trecute in conventia SSM. Antreprenorul general poate face acest lucru? Daca este ok din punct de vedere juridic.....

Multumesc mult!
Angajatorul se poate îndrepta împotriva angajatului, pentru recuperarea unei amenzi primită de la ITM, pe linie de SSM, dar nu poate aplica amenzi disciplinare (practic angajatorul dumneavoastră ar constata că nu respectați o normă și vă poate aplica o sancțiune disciplinară, în condițiile și limitele legii). Amenda pe care o primește angajatorul de la organele de control vă poate fi imputată, cu titlu de despăgubire (daună materială).
Multumesc foarte mult pentru raspus.
Dar este vb despre conventia SSM incheiata intre parti (Antreprenor si Subantreprenor) . In aceasta conventie sunt stipulate amenzi.......din aceasta cauza intrebam cat de legal este acest lucru....
In conventia pe linie de ssm este ilegal sa se mentioneze amenzi contraventionale, precum cele mentionate in Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare art.39. Amenzile contraventionale pot fi aplicate angajatorilor, doar de catre inspectorii de munca.
In conventie se pot mentiona obligatii prevazute de ROI al fiecarei parti semnatare pentru aplicarea de sanctiuni disciplinare (doar cele mentionate in Codul muncii, nu altele).