Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Aprobare denumire ONG ce contine cuvantul \"Romania\"
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Aprobare denumire ONG ce contine cuvantul "Romania"

Buna ziua,

Trebuie sa schimbam numele asociatiei iar presedintele acesteia doreste sa contina cuvantul "Romania". Imi puteti, spune, va rog, care sunt pasii de urmat,ce documente sunt necesare si unde ar trebui sa merg sa le depun?

Va multumesc
trebuie redactate si incheiate sub semnatua privata ( deci neatestate de avocat) act constittiv si statut si apoi cerut acordul Secretariatului General al Guvernului, la cerere anexandu-se si un exemplar din Act Constitutiv si Statut.... dureaza destul de mult din pacate.... si cu acel acord se depune apoi cerere la Ministerul Justitieie pentru dovada disponibilitatii denumirii